Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Wielkie święto w Buku
W ostatnią niedzielę sierpnia, na stadionie w Buku, przy pięknej słonecznej pogodzie, odbyły się XVII Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Ich gospodarzami byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Starosta Poznański Jan Grabkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Buk Stanisław Filipiak, którego reprezentowała wiceburmistrz miasta i gminy Buk Aleksandra Wawrzyniak. W uroczystościach uczestniczyli także między innymi Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, parlamentarzyści. – To wydarzenie szczególne. Mające bogaty ceremoniał, podtrzymujące stare zwyczaje i wpływające na zacieśnianie się wzajemnych więzi – mówił Starosta Poznański.
– Cieszę się, że gospodarzem tegorocznych dożynek jest gmina Buk. Większą część jej obszaru zajmują tereny rolnicze, co sprawia że tradycje związane z uprawą ziemi są tu bardzo silne. Ciężka, wytrwała praca sprawia, że okoliczni mieszkańcy mogą być dumni ze swoich osiągnięć. Bukowscy rolnicy utrzymują bowiem swoje gospodarstwa w doskonałej kondycji, mogąc być wzorem dla wielu innych. Przykład Buku pokazuje też, że szybkie tempo rozwoju nie musi oznaczać zatarcia rolniczego charakteru terenów podmiejskich. Połączenie rolnictwa i przemysłu zwiększa atrakcyjność miejscowości, czyniąc ją dobrym miejscem do życia – dodał Jan Grabkowski.
Punktem kulminacyjnym dożynek była msza święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Zaraz po niej Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentował obrzęd dożynkowy, po którym nastąpiło tradycyjne dzielenie chleba. Nieco wcześniej otwarto wystawę rolniczą. Jury oceniające najładniejsze stoisko wystawowe uznało, że najciekawiej w tym konkursie zaprezentowało się Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Drugie miejsce zajął Poznański Okręgowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu, a trzecie – Skansen “Wiejska Zagroda”.
W części oficjalnej ogłoszono również wyniki na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym przypadku najwyżej ocenione zostały prace z powiatu chodzieskiego, konińskiego i pilskiego. Laureaci drugich miejsc otrzymali specjalny zestaw upominków od starosty poznańskiego. Bardzo okazały, bo znalazły się w nim: kosz piknikowy, kurtka, torba podróżna na kółkach, piłka nożna, kijki nordic walking, parasolka, portfel wittchen, długopis sheaffer, album “Zamek w Kórniku”, teczka wittchen oraz po cztery pen drive’y, kubki, koszulki bawełniane, czapeczki, bidony i ręczniki.
– Zmiany zachodzące obecnie na wsi stanowią dla władz samorządowych zachętę do działania. Cieszę się, że powiat poznański również ma w tym swój udział. W porozumieniu z włodarzami poszczególnych gmin staramy się wpływać na podniesienie jakości życia w regionie, zarówno przez przeprowadzanie licznych inwestycji, jak również wpieranie organizacji i instytucji szczególnie ważnych dla lokalnych społeczności – mówił podczas uroczystości Jan Grabkowski.
Warto dodać, że rolę starosty dożynek pełnił Andrzej Bogacz z Pawłówka w gminie Buk, natomiast starościną była Justyna Jóźwiak z Dębna w gminie Stęszew. W części nieoficjalnej dożynek swój program artystyczny zaprezentowała Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Kapela Podwórkowa „Junki z Buku” i Big Band „Take Eight”. Na koniec zagrał popularny zespół Enej, który zgromadził pod sceną sporą grupę fanów folkowo-rockowych brzmień.