MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Wielokulturowość Swarzędza

W prowadzonym przez powiat poznański Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu odbyła się konferencja pt. “Wielokulturowość Swarzędza i ziemi poznańskiej”. Celem uroczystości było przypomnienie bogatej historii Swarzędza oraz wspomnienie mieszkańców, którzy to miasto budowali i rozwijali.

Koncepcję merytoryczną opracowała Karolina Wolińska – nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze. O historii Swarzędza, jego charakterze i atmosferze obyczajowej przedwojnia opowiedział Antoni Kobza, historyk, pasjonat i regionalista, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. Wykład Antoniego Kobzy dopełnili ks. Marcin Kotas – proboszcz parafii ewangelicko-augsbusrskiej w Poznaniu i profesor Rafał Witkowski z Instytutu Historii UAM, który przedstawił historię Żydów w Swarzędzu i Wielkopolsce.

Wielokulturowość została pokazana także przez splot wydarzeń powojennych. W roku 1952 dekretem Bolesława Bieruta  musieli osiedlać się Romowie. Bagir Sadowski, prezes Stowarzyszenia Romów Polskich, przedstawił ich historię w Swarzędzu oraz udostępnił wystawę dotyczącą historii Romów. Pozostałe wystawy w holu ZS nr 1 pokazały swarzędzkie miejsca całkowicie zmienione przez II wojnę światową –  zbór ewangelicki, niegdyś znajdujący się na Placu Niezłomnych i synagogę na dzisiejszym placu Powstańców Wielkopolskich.

Trzecia wystawa to efekt pracy nauczyciela Marka Wiedemanna z ZS nr 1, który uczestniczył w projekcie edukacyjno-historycznym “Praca w Miejscu Pamięci”.  Młodzież polska i niemiecka uczestniczyła we wspólnej pracy w Auschwitz-Birkenau.  Wystawa poświęcona została ofiarom hitlerowskiej okupacji, które do do tego miejsca zagłady były wywożone z obozu pracy w Kobylnicy.

Wielokulturowość zaistniała także w smakowitych potrawach, przekąskach i smakołykach. Katarzyna Frąckiewicz, nauczyciel ZS nr 1, uczestniczyła w programie Bramy Poznania ICHOT pt. “Szkoła dziedzictwa”. Projekt  “Wielokulturowość od kuchni” miał zapoznać  z tradycyjnymi daniami, charakterystycznymi dla społeczności lokalnej tzn. Swarzędza, Poznania, Wielkopolski oraz przybliżyć młodzieży historię żyjących tu mniejszości. Projekt “Wielokulturowość od kuchni” przygotowany przez młodzież i nauczycieli ZS nr 1 zaowocował “królewskim” przyjęciem dla gości i organizatorów konferencji.

Tekst: Karolina Wolińska
Zdjęcia: Katarzyna Frąckiewicz

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 maja 2017