Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Wybrano smaki powiatu
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Kruszewnia w gminie Swarzędz i jej salceson wiejski kruszewski wygrali drugą edycję konkursu „Smak Powiatu Poznańskiego”, który odbył się 12 sierpnia w ramach dziesiątego Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Wyróżnienia otrzymali Sama Valley Winnica Jankowice w gminie Tarnowo Podgórne za białe wino wytrawne oraz PHP Tradycyjne Jadło Pomarzanowice w gminie Pobiedziska za wątrobiankę.
Konkurs „Smak Powiatu Poznańskiego” ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych wytwarzanych na terenie gmin powiatu poznańskiego oraz ma zaprezentować gminy okalające Poznań jako doskonały spichlerz stolicy Wielkopolski.
– Powiat poznański jest silny gospodarczo, coraz więcej ludzi chce u nas mieszkać, rozwija się turystyka, a do tego możemy pochwalić się różnego rodzaju smakami. I my te smaki właśnie pokazujemy. To zresztą element strategii promocyjnej naszego powiatu. W ten sposób prezentujemy to, co mamy najlepsze i to, co nasi mieszkańcy i producenci wytwarzają. Sam konkurs jest świetną zabawą, ale przy okazji dajemy wskazówkę, co warto jeść, bo jest smaczne – mówił Jan Grabkowski.
Degustacja potraw miała miejsce w Hotelu Kolegiackim. W jury pod przewodnictwem Piotra Bikonta zasiedli dziennikarze, szefowie kuchni, przedstawiciele władz powiatu poznańskiego oraz przedstawiciele Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Wręczenie nagród odbyło chwilę później na Starym Rynku.
Warto dodać, że w konkursie udział mogły wziąć tylko produkty wytwarzane na terenie miast i gmin powiatu poznańskiego. Na konkursowym stole pojawiły się mięso i przetwory mięsne, nabiał, przetwory warzywne i owocowe, napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz wypieki. Warunkiem koniecznym była dostępność zgłaszanych produktów w handlu detalicznym na terenie powiatu.
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku potrwa do poniedziałku, 15 sierpnia. Głównym miejscem wydarzeń, jak co roku, jest poznański Stary Rynek. To właśnie tam odbywa się wielki Jarmark Dobrego Smaku. Tam też można posłuchać koncertów. Na scenie zaprezentują się m.in. grający nowoorleański jazz Dixie Company czy eklektyczny zespół uliczny Illegal Boys.
W ramach festiwalu odbędą się także konkursy „Polska Nalewka Roku” oraz „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W związku z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski kontynuowany jest także projekt „Stół Mieszka i Dobrawy”, który cieszył się wielkim zainteresowaniem podczas poprzedniej edycji festiwalu.
Więcej o festiwalu na stronie: www.ofds.pl