Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Wycieczka historyczna
Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia serdecznie zaprasza na XX Lubońską Wycieczkę Historyczną. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej i przede wszystkim tej tematyce będzie poświęcona nasza podróż. Imprezę zaplanowano na 29 sierpnia.
Uczestnicy spotkania najpierw pojadą zwiedzić jeden z największych barokowych pałaców na Pomorzu Zachodnim. Zbudowano go w latach 1722-1726 w Siemczynie (Heinrichsdorf) dla Bernarda von Goltz i jest on obecnie rewitalizowany. Podczas podróży będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień dla turystów pomieszczenia, a oprowadzi po nich właściciel rezydencji Bogdan Andziak. W tym dniu też będzie miała inauguracja „Henrykowskich Spotkań Kulturalnych”.
Niedaleko znajduje się także Złocieniec, gdzie nad malowniczym jeziorem Krosino powstał w latach drugiej wojny światowej Ordensburg (Zamek Zakonny). Stanowił on partyjny ośrodek szkoleniowy dla kształcenia młodych, kierowniczych kadr Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).
W trakcie wycieczki można będzie również obejrzeć polskie schrony zbudowane latem 1939 roku w trakcie przygotowań w Wielkopolsce do wojny z Trzecią Rzeszą. Na pozycji osłonowej, najbardziej wysunięte na północ było siedemnaście obiektów zbudowanych w ramach koncepcji obrony linii jezior między miejscowościami Wągrowiec oraz Gołańcz. Podczas wyprawy będzie można także obejrzeć wybrane schrony przygotowane do zwiedzania przez Pasjonatów Podziemi zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem.
Dużą atrakcją wycieczki będzie VIII Piknik przy Bunkrze w Wągrowcu. Odbędą się tam między innymi inscenizacje historyczne „Wągrowiecki rynek w sierpniu 1939 roku” oraz „A więc wojna…”. Członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprezentują się na nich w mundurach 57. Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii oraz strojach cywilnych z międzywojnia. Uczestnicy wycieczki zwiedzą również Muzeum Regionalne mieszczące się w XVII-wiecznej Opatówce oraz dawny klasztor cysterski z końca XIV wieku, nie zabraknie też biesiady na „Księżym Kacerku”.
Szczegółowe informacje o zapisach znajdują się na stronie naszego Stowarzyszenia: www.tmmlsh.pl
Autor: Przemysław Maćkowiak