MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Ogłoszenia Komunikaty

Wystartował konkurs “Nasz Zabytek”

Mieszkasz w województwie wielkopolskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie Nasz Zabytek. Nabór zgłoszeń potrwa cztery tygodnie – od 13 marca do 10 kwietnia 2023 r.

Nasz Zabytek to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części: 

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (start konkursu – 13 marca 2023 r.); 

Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).

  • II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start konkursu w drugiej połowie czerwca 2023 r. – po ogłoszeniu wyników I Konkursu).  

Nasz Zabytek to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. W pierwszej edycji Konkursu Nasz Zabytek przeprowadzonej w województwie wielkopolskim zwyciężył Młyn nad Lutynią (gmina Jarocin). Po zakończeniu rewaloryzacji Młyn stanie się miejscem integracji międzypokoleniowej, służące poprawy jakości życia przez przywracanie sprawności fizycznej, przestrzeń wspólna i bezpieczna dla użytkowników o specjalnych potrzebach lub wymaganiach (osób starszych, dzieci, rodziny z małymi dziećmi), miejsce biesiad, występów artystycznych, koncertów muzyki folklorystycznej, przestrzeń do organizacji regularnych zajęć sportowych dla seniorów i dzieci, czytelnia z kawiarenką, punkt obserwacji przyrody, punkt obserwacji nieba, żywe muzeum historii chleba, centrum edukacji regionalnej. To tylko kilka przykładów pomysłów zgłoszonych przez lokalne społeczności dla zabytku, który zwyciężył w województwie wielkopolskim.

Udział w konkursie – krok po kroku

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

  • Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
  • Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej.
  • Zrób zdjęcie zabytku.
  • Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.
  • Ważne! Im więcej zgłoszeń na zabytek tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zachęć do udziału w konkursie swoich sąsiadów, znajomych i bliskich!

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji TUTAJ. Jeśli nie lubisz wypełniać internetowych formularzy, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 marca 2023