Zapowiedzi
Wystawy w Skrzynkach
W przyziemiu Dworu Skrzynki w Galerii Skrzynki realizowane są wystawy czasowe. Obecnie, do końca września 2023 roku, ściany zdobią czarno-białe fotografie Waldemara Śliwczyńskiego przedstawiające podupadłe wielkopolskie dwory i pałace. Wystawę można odwiedzić w weekendy, w godzinach otwarcia restauracji w Dworze Skrzynki oraz podczas zwiedzania obiektu przed seansami Kina Letniego (zwiedzanie bezpłatne). Cykl “Topografia ciszy” powstał z inspiracji Ewy Kostołowskiej, ówczesnego kustosza Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie.
Tak artysta mówi o swoich pracach: Praca nad nim zajęła mi mniej więcej rok. Powstałe wówczas zdjęcia po raz pierwszy zaprezentowane zostały w maju 2009 roku, temat jednak realizowany był dalej, a kierunki geograficznych poszukiwań podpowiadała książka Marcina i Piotra Libickich Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, opisująca – bagatela – 925 obiektów. W swoich pracach – z rozmysłem – pochyliłem się niemal wyłącznie nad tymi, które niszczały, były w złym stanie, w ciszy zamieniały się w ruinę. Nikt o nie się nie upominał, nikt ich nie ratował – mówi. Kuratorem wystawy w Galerii Skrzynki jest Anna Kochnowicz-Kann. Więcej na temat tej wystawy TUTAJ.
Na gości Dworu Skrzynki odwiedzających obiekt w piątkowe seanse Kina Letniego oraz w weekendy czeka również niezwykła mikrowystawa dostępna do końca listopada 2023 roku. Artefakty związane z dwiema przedwojennymi fabrykami wódek i likierów prezentowane na wystawie “Szlachetna tradycja” pochodzą ze zbiorów Fundacji Adama Łukawskiego. Cala kolekcja zawiera blisko 4 000 obiektów pochodzących z 220 fabryk wódek i likierów działających w Polsce od połowy XIX wieku na obszarze zbliżonym do granic II Rzeczpospolitej. Wiele z tych fabryk miało swoje sztandarowe produkty znane nie tylko w regionie, w którym działały, ale w całej Polsce i zagranicą. Więcej na ten temat TUTAJ.