MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

XXIV Targi Edukacyjne

Plakat Targów Edukacyjnych na 6 marca 2020

W dniach 6-8 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się XXIV edycja Targów Edukacyjnych. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło #KreaTYwni. Wstęp jest bezpłatny. Uczestnicy tegorocznej edycji zobaczą ekspozycję aż 229 wystawców: placówek edukacyjnych – publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych, wyższych, instytucji oświatowych i samorządowych, a także organizacji pozwalających rozwijać pasje młodych ludzi oraz aktywnie spędzać czas wolny.

Na tak ważnym wydarzeniu nie zabraknie stoiska powiatu poznańskiego. – Znajdziecie nas w pawilonie 7A, na stoisku 25. Będzie tam można zapoznać się z ofertą edukacyjną wszystkich szkół prowadzonych przez powiat poznański. A jest ona bardzo bogata i atrakcyjna. warto więc do nas zajrzeć – mówi Małgorzata Ślązak z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Dodajmy, że TUTAJ można się zapoznać z terminami drzwi otwartych w szkołach prowadzonych przez powiat poznański. Poniżej o tym, co jeszcze znajdziecie na targach.

#KreaTYwni
Program targów jest pełen warsztatów, wykładów, pokazów, animacji i konferencji, zarówno dla uczniów i rodziców, jak i pedagogów, psychologów, dyrektorów czy nauczycieli. Organizatorzy wierzą, że edukacja z przesłaniem #KreaTYwności pozwala na rozwój i samorealizację pokolenia zdolnych, młodych Polaków, zarówno z regionu Wielkopolski, jak i całego kraju. Każdy uczestnik targów zapozna się z ofertami zarówno placówek edukacyjnych, jak i możliwościami rozwoju w poszczególnych zawodach. Po raz drugi zostanie też zorganizowana gra targowa „Kreatywnie w przyszłość” adresowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Zabawa będzie ściśle związana z tematyką targów. Dla pierwszych 50 uczestników z najwyższą liczbą punktów w każdym dniu przewidziane są atrakcyjne upominki.

Polacy i Niemcy na Targach Edukacyjnych
Istotnym elementem targów jest budowanie relacji ponad podziałami przez pryzmat historii i teraźniejszości. Uczestnicy tegorocznej edycji zobaczą m.in. wystawę „Ścieżki Życia” poświęconą Polakom żyjącym na przestrzeni ostatnich 100 lat w regionie wokół Frankfurtu nad Menem i w Hesji. Jednak to nie wszystko. Targi Edukacyjne 2020 z honorowym patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, to okazja do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego zatytułowanego „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i naukowej”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Polakom w Niemczech. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Wielkopolski. Złożono w sumie 743 prace, z których nagrodzono 54.

#KreaTYwni mentorzy w Szkole Jutra
W ramach Targów Edukacyjnych odbędzie się również szereg konferencji i kongres oświatowy. Ich celem jest szerzenie idei #KreaTYwni wśród osób odpowiedzialnych za wychowanie i nauczanie: nauczycieli, dyrektorów, pedagogów, psychologów i rodziców. Jednym z takich wydarzeń jest konferencja naukowa „Szkoła jutra – dobre relacje, edukacja językowa, kreatywne metody pracy”.

Prelegentami będą m.in.: dr Marcin Smolik (Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej), który przybliży zagadnienia związane z nową formułą egzaminów zewnętrznych, prof. dr hab. Anna Seniuk (aktorka, profesor sztuk teatralnych Akademii Teatralnej w Warszawie), która omówi techniki emisji głosu i istotę kreatywności w działalności zawodowej nauczycieli, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski z wykładem „Co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym przemoc rówieśnicza?”, a także dr Anna Basińska, która zaprezentuje wybrane aplikacje, narzędzia i strony internetowe, które mogą wspierać edukację językową lub pomagać nauczycielom uczącym dwujęzycznie. Pełny program konferencji znajduje się na stronie www.konferencjaedukacyjna2020.pl

Konferencja naukowa „Szkoła jutra” to łącznie 65 wykładów. Wydarzenie odbędzie się 6 i 7 marca w Poznań Congress Center. Z kolei 8 marca na antresoli pawilonu 7 zaplanowano 5 prezentacji dla rodziców z dziećmi na temat m.in. rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, nowych technologii czy profilaktyki uzależnień (wstęp wolny).

EDUTEC – kongres i targi
W dniach 5-6 marca w Poznań Congress Center zaplanowano IV Ogólnopolski Kongres Oświatowy organizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Motywem przewodnim wszystkich wystąpień i działań będzie kreatywność. Znakomita kadra wykładowców i praktyków postawi ważne pytania: Czym jest kreatywność, twórczość? Dlaczego są ważne w przestrzeni szkolnej i w życiu społecznym i gospodarczym? Jak dobierać metody diagnozowania potencjału twórczego dzieci i młodzieży i wspierać ich kreatywność? Czy grywalizacja rozwija kreatywność uczniów i jaki ma to związek z wiedzą na temat funkcjonowania mózgu? Jak przekonać nauczycieli i rodziców, że odpowiednie metody pracy rozwijają potencjał uczniów, również tych z niepełnosprawnościami?

W trakcie kongresu między salami konferencyjnymi odbędą się Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC. 16 wystawców zaprezentuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dla nauczycieli i rodziców. Wśród wystawców znajdą się m.in. laureaci Złotego Medalu MTP czyli nagród dla najlepszych produktów do nauki. W tym roku zwyciężyły Karty Grabowskiego: Tabliczka mnożenia, Dodawanie i odejmowanie, Gry logiczne (seria unikalnych gier edukacyjnych) oraz Liga Niezwykłych Umysłów – interaktywna, webowa platforma do nauki praktycznego podejścia do programowania.

Nowe technologie dla nauczycieli
W ramach Targów Edukacyjnych realizowany będzie innowacyjny projekt unijny Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@. Dzięki niemu prelekcje z Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego będą nagrywane, a część z nich transmitowana na żywo na platformie YouTube. Przy Scenie w Alei Lipowej zorganizowane będzie Green Studio, gdzie odbędą się rozmowy z zaproszonymi gośćmi, które także będą transmitowane na kanał YouTube oraz jednocześnie zostaną wyświetlone na dużym telebimie na Scenie Targowej.

Godziny otwarcia
6 marca – piątek 10:00-18:00
7 marca – sobota 10:00-18:00
8 marca – niedziela 10:00-16:00

Więcej informacji TUTAJ

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 marca 2020