MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Z myślą o ludziach i dla ludzi

„Filantrop naszych czasów” marzec 2014

Z JANEM GRABKOWSKIM – starostą poznańskim rozmawia KAROLINA KASPRZAK.

kar sta 1

 –  24 stycznia w Szpitalu imienia profesora Stefana Tytusa Dąbrowskiego w Puszczykowie został otwarty zmodernizowany oddział opieki paliatywno-hospicyjnej. Proszę powiedzieć, jaka jest powierzchnia tego budynku i ilu chorych będzie mogło skorzystać z leczenia onkologicznego?

 –  Zmodernizowany oddział opieki paliatywno-hospicyjnej został usytuowany w odrębnym pomieszczeniu, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku głównego Szpitala. Ma powierzchnię 1.200 m² i posiada 43 łóżka przeznaczone dla pacjentów w terminalnej bądź bardzo zaawansowanej fazie choroby, gdzie zakończono leczenie przyczynowe. Są to osoby, u których w warunkach domowych nie można prowadzić stałego leczenia objawowego. Łączny koszt realizacji inwestycji wyniósł około 5,2 miliony złotych, z czego udział środków z budżetu Powiatu Poznańskiego to około 4,7 miliona złotych.

W minionym roku oddział opieki paliatywno-hospicyjnej przyjął 450 osób. Czas pobytu jest zróżnicowany i uzależniony od stanu zdrowia. Chorzy mogą przebywać na oddziale od kilku dni do kilku miesięcy.

 Uruchomiono również Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Konarzewie.

 Uroczyste otwarcie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnego i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Konarzewie nastąpiło w piątek 31 stycznia. Wszystkie pomieszczenia zostały w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W Centrum będzie się mieściła też świetlica wiejska oraz sala widowiskowa. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością mają dostęp do rehabilitacji, terapii, ale i szansę na doskonalenie talentów artystycznych. Powiat Poznański na realizację tej inwestycji przekazał sumę 200 tysięcy złotych. Wsparcia finansowego udzielił także Samorząd Województwa Wielkopolskiego i gminy: Dopiewo, Stęszew, Komorniki.

 Wróćmy jeszcze do kwestii pomocy chorym terminalnie. Nowo powstały oddział opieki paliatywno-hospicyjnej to możliwość kompleksowej opieki i specjalistycznego leczenia. Jakie jeszcze inicjatywy, w opinii Pana Starosty, winny być wdrożone na terenie powiatu poznańskiego, żeby chorzy i ich bliscy mieli zapewnione długofalowe  wsparcie w niełatwym przecież procesie choroby?

 Uważam, że zaangażowanie rodziny w cały proces leczenia chorego jest bardzo ważne. Bliscy wyraźniej niż ktokolwiek inny dostrzegają indywidualne potrzeby pacjenta oraz możliwość ich zaspokojenia, zaś kontakt z personelem i dobra współpraca gwarantują jakość opieki. Zależało nam na zapewnieniu poprawy warunków leczenia i dostępu do specjalistycznej pomocy medycznej. Człowiek jest dla nas priorytetem. W ramach Programu Zdrowotnego Powiatu Poznańskiego realizujemy programy profilaktyczne, dzięki którym można zapobiec chorobom, wykrywać je we wczesnym stadium i stosunkowo szybko podjąć leczenie. Z budżetu Powiatu sfinansowaliśmy między innymi „Program profilaktyki raka szyjki macicy”, w obszarze którego przeprowadzono szczepienia dziewcząt w wieku nastoletnim i edukację zdrowotną. Ponadto zrealizowano badania profilaktyczne w zakresie wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego i tarczycy. Łącznie na ten cel wydaliśmy ponad 4 miliony złotych.

 Jak na terenie powiatu poznańskiego sprawdza się działalność spółdzielni socjalnych?

 Funkcjonujące na terenie powiatu poznańskiego dwie spółdzielnie socjalne Spółdzielnia Socjalna „Wykon” w Pobiedziskach i Spółdzielnia Socjalna „Kostrzynianka” w Kostrzynie Wielkopolskim rozpoczęły działalność z początkiem 2013 roku. Zatrudniają 22 osoby – 12 na umowę o pracę i 10 na zasadzie umowy zlecenia. Niepełnosprawni przed rozpoczęciem współpracy byli bezrobotni, a co za tym idzie, zagrożeni społecznym wykluczeniem. W tym roku obie spółdzielnie kontynuują dotychczasową działalność. Planowane jest też rozszerzenie działań: uruchomienie sklepu spożywczego i dziennego ośrodka wsparcia dla osób starszych na zlecenie Ośrodka Pomocy Społecznej.

 Ile osób z niepełnosprawnością zamieszkuje w powiecie poznańskim?

 Na koniec 2013 roku w powiecie poznańskim było 12.929 osób z orzeczoną prawnie niepełnosprawnością, w tym w stopniu znacznym 2780, umiarkowanym 4074, lekkim 4817 osób i 1318 dzieci do 16 roku życia. Dużą grupę stanowią osoby posiadające w orzeczeniu o niepełnosprawności zapis dotyczący wskazania do uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej. W naszym powiecie jest to 329 osób. Działa 7 warsztatów terapii zajęciowej, które zapewniają miejsca 190 uczestnikom. Przeniesienie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Promyk” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Komornikach do nowego obiektu w Konarzewie pozwoli na przyjęcie większej liczby uczestników. Udział w zajęciach terapeutycznych i kontakt z ludźmi to niezwykle istotna rzecz dla osób z niepełnosprawnością zamieszkujących tereny wiejskie.

 Sprawy osób z niepełnosprawnością, troska o ich bezpieczeństwo socjalne i zapewnienie godziwej opieki – to kwestie, których nie pomija Pan w swoich działaniach. Co zatem planuje Powiat Poznański w najbliższym czasie? Jakie inicjatywy zostaną jeszcze powzięte?

 Będziemy nadal wspierać organizacje pozarządowe i instytucje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Chcielibyśmy, aby na terenie powiatu poznańskiego powstało Powiatowe Centrum Integracji Społecznej. Wzorem minionych lat planujemy składać wnioski na programy finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w celu wzmocnienia wyżej wymienionych inicjatyw. Szczegółowe działania Powiatu Poznańskiego zostaną określone w Powiatowym Programie Działań Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014 – 2019, który jest aktualnie opracowywany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

 Dziękuję za rozmowę.

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 3 kwietnia 2014