Relacje
Z radiowym mikrofonem…
– Nasze radiowe wędrówki po powiecie poznańskim pokazały, jak wiele ciekawych ludzi można tutaj spotkać – mówi Krzysztof Ratajczak, szef Redakcji Sportowej Radia Poznań.
Na antenie Radia Poznań kończy się kolejny cykl audycji „Aktywne Życie Powiatowej 17”. To była kontynuacja znanych już magazynów?
Już od trzech lat w każdy piątek o godzinie 10.15 mamy okazję prezentować naszym słuchaczom audycje, o różnych obliczach naszych małych ojczyzn z powiatu poznańskiego. Był już magazyn „Sportowe Życie”, później „Radiowy Atlas Powiatowej17” i ostatnio „Aktywne Życie Powiatowej17”, poświęcone sportowi i rekreacji wśród mieszkańców wszystkich gmin powiatu poznańskiego.
Ten cykl w 2018 roku miał jednak pewną specyfikę, jeśli chodzi o prezentowanie działań mieszkańców z bardzo różnych grup wiekowych…
Faktycznie. To było znakomite doświadczenie, bo podczas pierwszej tury wędrówek z reporterskim mikrofonem przyglądaliśmy się i „sprzedawaliśmy” na antenie dźwiękowe opowieści o sportowym zaangażowaniu najmłodszych mieszkańców powiatu, a w następnych odcinkach nasza uwaga była skierowana na aktywność nie tylko fizyczną, ale i kulturalną seniorów.
Jakie wrażenia mogliście przekazać słuchaczom Radia Poznań z całej Wielkopolski?
Te dziennikarskie przygody okazały się czymś wręcz zaskakującym, że w powiecie poznańskim żyje tak wielu niesamowicie aktywnych seniorów. Poznaliśmy bardzo ciekawych ludzi starszego pokolenia, którzy są chętni do działania także na rzecz innych. Interesujące były na przykład zwierzenia osób uczestniczących w różnych formach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, pani z gminy Komorniki organizującej wspaniałe igrzyska sportowe seniorów czy małżeńskiej pary ze Swarzędza, startującej z powodzeniem na mistrzostwach… świata i Europy weteranów w lekkiej atletyce. Takie przykłady fantastycznych osobowości, o których mieliśmy okazję w naszych audycjach opowiadać, mógłbym mnożyć. Podobnie zresztą było w przypadku pasjonatów sportu i rekreacji pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Zdradźmy trochę sekretów radiowej kuchni. Ile osób przygotowuje audycje, które powstają we współpracy z powiatem poznańskim?
Mamy wypróbowany kwartet reporterów. Oprócz mnie są to Wojciech Bernard, Grzegorz Hałasik i Dawid Cytrowski. O stronę producencko-administracyjną audycji dba Dorota Nowocień. Po opracowaniu scenariusza magazynu oraz montażu naszych rozmów i felietonów całość magazynu zgrywamy, jak to się określa w naszym żargonie, na podkładzie muzycznym, korzystając z pomocy realizatorów dźwięku. Oczywiście obok piątkowych emisji o 10.15 na antenie Radia Poznań i tych na żywo on line na cały świat, audycje trafiają później „skompresowane” w formie mp3 na internetowe strony radia oraz powiatu poznańskiego. Tam można ich odsłuchać o każdej porze dnia i nocy.
Możemy liczyć, że w przyszłym roku też nie zabraknie radiowych wędrówek z mikrofonem po Powiatowej17.?
Mam nadzieję, że nasza współpraca z powiatem poznańskim będzie kontynuowana. Wiem, że tematyka sportu, turystyki czy rekreacji wspaniale łączy mieszkańców i to różnych pokoleń, o czym wspomniałem wcześniej. Oczywiście, w mojej głowie są już pomysły na kolejny cykl. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale mogę powiedzieć, że na pewno pojawiłyby się w naszych audycjach specjalne serwisy przygotowywane wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu, zapraszające na najważniejsze imprezy kulturalne, kulinarne, muzyczne i, rzecz jasna, sportowo-rekreacyjno-turystyczne. Po to, aby także dzięki informacjom z radiowej anteny nie tylko mieszkańcy, ale
i goście spoza regionu mogli skorzystać z naprawdę bogatej oferty weekendowej każdej gminy.
W takim razie, dziękując za rozmowę, wypada powiedzieć: do usłyszenia!
Tego sobie życzmy i do usłyszenia na antenie Radia Poznań.
Rozmawiali: Anna Jaworska, Tomasz Sikorski