MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Z wizytą u naszych laureatów

zwiedzający Skansen Miniatur Szlaku PIastowskiego

W czerwcu zakończyła się kolejna edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego. Po upływie pół roku zaglądamy do triumfatorów trzech kategorii konkursowych, Muzeum Pałacu w Rogalinie, Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach oraz Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu OAZA, by podsumować tegoroczny sezon turystyczny.

Dla Muzeum Pałacu w Rogalinie dobra passa trwa co najmniej od maja 2018 roku. To właśnie wtedy zespół pałacowy z ogrodem i parkiem został wpisany na prestiżową listę Pomników Historii. Kilka miesięcy później obiekt został uhonorowany Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Bieżący rok upłynął pod znakiem świętowania 70. rocznicy otwarcia muzeum.

Z tej okazji zorganizowano wystawę czasową (będzie dostępna do końca marca 2020 r.) prezentującą unikatowe archiwalne fotografie, której towarzyszą trzy rodzaje zajęć edukacyjnych. O Rogalinie stało się głośno również za sprawą… sadzonki dębu. Drzewko powstało w wyniku sklonowania Rusa, jeden ze słynnych dębów rosnących w przypałacowym parku. Przy okazji określono wiek sędziwego olbrzyma, szacując go na 800-850 lat, co daje mu status najstarszego dębu w Polsce.

Muzeum Pałac w Rogalinie (fot. Movlab Studio)

Jak co roku muzeum odwiedziły liczne rzesze turystów. Niezmotoryzowanych ucieszyło uruchomienie sezonowej weekendowej linii autobusowej kursującej ze stacji kolejowej w Mosinie. Na miejscu goście muzeum korzystali ze wsparcia letniego punktu informacji turystycznej. Dużym ułatwieniem jest też wprowadzona niedawno możliwość płatności kartą. Obecnie w muzeum trwa przerwa, a w nowym roku wizytę u Raczyńskich można planować już od 7 stycznia.

Na początku roku turyści odwiedzający Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach mogli zobaczyć to miejsce w nowej krasie. Obiekt zyskał salę audiowizualną i toalety, a jego teren powiększono. Ogrodzenie wymieniono na stylową palisadę z wkomponowaną wieżą widokową. Najmłodszych cieszy nowa piaskownica archeologiczna, w której mogą własnoręcznie odkopać piastowski zabytek. W obiekcie rozpoczął też działalność punkt informacji turystycznej. Przeprowadzona modernizacja zaowocowała uzyskaniem przez skansen statusu obiektu gwarantowanego na Szlaku Piastowskim.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach (fot. Michał Adamczyk, Klaster Turystyczny “Szlak Piastowski w Wielkopolsce”)

Na przebiegającej w pobliżu linii kolejowej zwiększono liczbę kursów, co ułatwia dojazd z Poznania i Gniezna. Turyści chętnie odwiedzają obiekt przy okazji wydarzeń tematycznych, często organizowanych wspólnie z Grodem Pobiedziska. Cykl imprez zainaugurowały Jare Gody, później przyszedł czas na Otwarcie Sezonu, Noc Muzeów, Weekend na Szlaku Piastowskim aż po Festiwal Legend Puszczy Zielonki. Obiekt pozostaje otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Kórnickie Centrum Rekreacji i Sportu OAZA to przestrzeń, która stwarza doskonałe warunki do aktywności fizycznej. Flagowym obiektem kompleksu jest z pewnością pływalnia z basenami sportowym i rekreacyjnym, zjeżdżalnią i rwącą rzeką. W weekendy dodatkową atrakcję stanowi dmuchany tor przeszkód. W ciepłych miesiącach roku punkt ciężkości przenosi się na Błonie, gdzie znajduje się m.in. kąpielisko, przystań statku pływającego po Jeziorze Kórnickim, boiska sportowe i place zabaw, a po sąsiedzku funkcjonuje Wake Park Kórnik.

OAZA w Kórniku (fot. Hubert Marciniak)

Przez ostatni rok w OAZIE sporo się działo – poczynając od Ogólnopolskiego Festiwal Tańca Towarzyskiego Biała Dama przez maratony fitness i triathlon aż po… mistrzostwa Polski w szachach pod wodą. Latem kórnicka plaża gościła kino plenerowe i rozbrzmiewała dźwiękami Festiwalu Batyskaf oraz koncertów w ramach Muzyki na Błoniach. Korzystanie z tak bogatej oferty było łatwiejsze dzięki przyłączeniu Kórnika do poznańskiego systemu komunikacji. Teraz OAZA dla poznaniaków jest już w zasięgu… PEKI!

Autor: Piotr Basiński

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 grudnia 2019