MenuMenu główne
Powiat Poznański




Relacje

Z wizytą w domu artysty

wizyta w domu Leona Wyczółkowskiego

Uczestnicy trwającego I Międzynarodowego Pleneru Sztuki pn. Za Oknami Skrzynek – 150 lat impresjonizmu – pamięci Leona Wyczółkowskiego, odwiedzili Gościeradz pod Bydgoszczą, gdzie w latach 1922-1936 żył i pracował Leon Wyczółkowski. Warto pamiętać, że artysta przez ostatnie lata swojego życia związał się z Wielkopolską, którą bezgranicznie pokochał, a szczególnie przyrodę regionu.  

W programie wizyty były odwiedziny dworku Wyczółkowskiego, który co prawda pozostaje dziś w rękach prywatnych i nie ma charakteru historyczno-muzealnego, niemniej za zgodą właścicieli udało się obejść dom i ogród oraz poczuć klimat otaczającej dworek przyrody. Następnym punktem programu były odwiedziny w Domu Saganowskich, w którym Wyczółkowski bywał częstym gościem. To posiadłość rodzinna od kilku pokoleń, w której znajduje się wiele pamiątek po artyście.

Gospodarze – Pani Małgorzata i Pan Józef zgotowali plenerowym artystom gorące powitanie przeplecione licznymi informacjami i anegdotami. Były też pyszne kanapki, ciasto i powitalny kieliszek napoju z bąbelkami. Rozmowom nie było końca. – Jesteśmy chyba jedynym miejscem w Polsce, w którym można przekazać ducha Leona Wyczółkowskiego, w pomieszczeniach pamiętających Jego obecność. To dzisiejsze spotkanie ma też pewną symbolikę, bo odbywa się po 87 latach, kiedy to w Gościeradzu pojawiło się tak wielu artystów, a miało to miejsce w pierwszą rocznicę śmierci artysty – stwierdzili gospodarze.

Na zakończenie wyprawy wszyscy uczestnicy pleneru udali się do pobliskiego Wtelna, gdzie na parafialnym cmentarzu znajduje się grób Leona Wyczółkowskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicz. Wyjazd do Gościeradza był niezwykłym przeżyciem dla uczestników pleneru. Grupą kierował dyrektor Instytutu Skrzynki Jan Babczyszyn. Wyjazd był też możliwy dzięki wsparciu PKS Poznań S.A., który zapewnił artystom przejazd. 2 sierpnia, o godz. 18.00 odbędzie się finisaż pleneru, czyli wystawa prac powstałych podczas dwutygodniowego pobytu artystów w Dworze Skrzynki. Wstęp wolny.

Przygotował: Instytut Skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 lipca 2024