MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Z wizytą w Puszczykowie

muzeum fiedlera

Okres wakacyjny sprzyja wycieczkom. To także idealny moment, aby odwiedzać ciekawe miejsca, a tych w powiecie poznańskim nie brakuje. Jednym z nich jest Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. – Cieszymy się, że po dłuższej przerwie ponownie mogą do nas zaglądać turyści – mówi Marek Oliwier Fiedler. – Co u nas zobaczą? Choćby stałe wystawy tematyczne. Te najbardziej popularne są związane z tajemniczym światem Indian oraz Dywizjonem 303. Znajdziemy tam mnóstwo pamiątek przywiezionych przez dziadka oraz całą naszą rodzinę z licznych wypraw – dodaje.

Nowością jest coraz większa liczba eksponatów motoryzacyjnych w Muzeum. Najbardziej popularny jest chyba maluch, którym Arkady Paweł Fiedler przejechał Afrykę i Azję, o czym powstały książki oraz filmy. – Mamy też popularnego garbusa oraz Osę M50, czyli jedyny polski skuter seryjnie produkowany na początku lat 60-tych ubiegłego wieku – mówi Marek Oliwier Fiedler, który jest także jednym z twórców filmu dokumentalnego pt. „Obóz karno-śledczy w podpoznańskim Żabikowie w pamięci rodzinnej”, który został zrealizowany przy wsparciu m.in. powiatu poznańskiego.

– Ten obraz został nie tak dawno wyróżniony podczas festiwalu filmów edukacyjnych Edukino. Można go było także obejrzeć w telewizji. Obecnie jest on dostępny na naszym profilu na kanale YouTube. Wkrótce planujemy też kolejne filmy. Tym razem będzie to jednak przewodnik po sąsiadujących z nami muzeach. Często bowiem odwiedzający nas goście, zwłaszcza ci z odleglejszych stron, pytają o inne atrakcje w okolicy. W filmie, oprócz naszej placówki, zaprezentujemy jeszcze Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego i Muzeum w Rogalinie – zdradza.

W trakcie wakacji w Puszczykowie regularnie prowadzone są również warsztaty artystyczno-edukacyjne. – Chcemy, aby dzieci kreatywnie spędziły czas ze sztuką, a przy okazji poznały egzotyczne kultury. A wszystko to w otoczeniu naszego wyjątkowego Ogrodu Kultur i Tolerancji. Podczas warsztatów opowiadamy na przykład o historii Wyspy Wielkanocnej, o piśmie rongorongo czy o słynnych tamtejszych kamiennych posągach. Jest to o tyle łatwiejsze, że kopia posągu z Wyspy Wielkanocnej stoi w naszym Muzeum – kończy Marek Oliwier Fiedler.

muzeum fiedleraO Muzeum Arkadego Fiedlera można przeczytać w powiatowym “Przewodniku na każdy dzień tygodnia”

muzeum fiedleraW Puszczykowie znajdziemy m.in. kopię posągu z Wyspy Wielkanocnej

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 lipca 2021