MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi

Zagrają RPWL oraz Lebowski

Plakat na koncert muzyczny

To będzie wielkie wydarzenie na muzycznej scenie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie. 13 kwietnia publiczności zaprezentują się bowiem niemiecki RPWL oraz szczeciński Lebowski. Oba zespoły mają ugruntowaną markę, a ten pierwszy śmiało można już nazwać grupą kultową. RPWL pochodzi z Freising w Bawarii, a ich muzykę można zakwalifikować jako rock progresywny z elementami art rocka. W muzyce zespołu widać duży wpływ twórczości Pink Floyd, uważanych za „ojców” tzw. rocka psychodelicznego. Niemcy zaczynali zresztą w roku 1997 od grania coverów właśnie tego zespołu. Szybko jednak wypracowali swój własny styl i na albumach prezentują autorski repertuar. Sama nazwa RPWL pochodzi od pierwszych liter nazwisk muzyków z początkowego składu zespołu.

Niemcy wśród swoich szerokich muzycznych fascynacji wymieniają nie tylko Pink Floyd, ale także Alana Parsonsa, Genesis, Supertramp, Yes, Metallikę, Queensrÿche, Rush, Sonic Youth, Radiohead, Ryszarda Wagnera oraz Igora Strawińskiego. W Suchym Lesie grupa promować będzie swój najnowszy, pierwszy od pięciu lat, studyjny album zatytułowany “Tales From Outer Space”. – Ostatnio nagrywaliśmy płyty koncertowe i uznaliśmy, że to najwyższy czas aby ponownie wejść do studia. To był dobry pomysł, ponieważ praca przyniosła nam mnóstwo radości – powiedział w jednym z wywiadów gitarzysta RPWL Kalle Wellner. W Polsce niemiecki zespół zagra w sumie cztery koncerty. Oprócz wizyty w powiecie poznańskim, czekają ich jeszcze koncerty w Warszawie, Piekarach Śląskich i Bydgoszczy.

Równie wielkim uznaniem wśród słuchaczy cieszy się szczeciński zespół Lebowski, którego styl często określany jest mianem „muzyki do nieistniejącego filmu”. Sporo w tym racji, ponieważ twórczość grupy to mieszanka art rocka, rocka progresywnego oraz muzyki filmowej. Wydany w 2010 roku debiutancki album Lebowskiego pt. „Cinematic” był hołdem złożonym wybitnym postaciom polskiego kina – muzyką przeplataną oryginalnymi kwestiami, wyjętymi z pereł klasyki polskiego filmu oraz kinematografii światowej. Pojawiają się na nim głosy m.in.: Zdzisława Maklakiewicza, Zbigniewa Cybulskiego, Tadeusza Łomnickiego, Leona Niemczyka. Płyta stała się prawdziwym wydarzeniem na rynku i zebrała wręcz entuzjastyczne recenzje w całej prasie muzycznej i to nie tylko w Polsce, ale również zagranicą.

Kolejne wydawnictwo grupy ukazało się dopiero w czerwcu 2017 roku i był to koncertowy „Lebowski plays Lebowski”. Album zawierał dziewięć utworów, w tym sześć premierowych. Stanowił on zapis występu zespołu na Tennis Music Festival. Dyskografię zespołu uzupełnia wydana w styczniu tego roku płyta „Galactica”. Przy jej nagrywaniu kwartet zaprosił do współpracy między innymi legendę światowego jazzu, wybitnego niemieckiego trębacza, Markusa Stockhausena. I to wydawnictwo zebrało rewelacyjne noty. Bo też muzyka Lebowskiego jest jedyna w swoim rodzaju. Koncerty grupy także są realizowane w efektownej oprawie brzmieniowej oraz wizualnej, czyniąc je niezapomnianymi, zarówno w kameralnych warunkach klubowych, jak również na dużych scenach, przed wielką publicznością.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 marca 2019