Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Bardziej festiwalowy Luboń
„Jeszcze bardziej” to wrażenie po minionym weekendzie, kiedy dotychczasowy Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Luboniu wzbogacił się o doświadczenia niegdysiejszego Festiwalu im. Anny Jantar we Wrześni, przemianowanego potem na Festiwal Twórców Polskiej Piosenki. Wspólny mianownik to ludzie pracujący przy organizacji obu festiwali, na czele z dyrektorem artystycznym Michałem Kosińskim i muzykami z festiwalowego bandu, pod kierownictwem Macieja Szczepańskiego.
Obecnie oficjalna nazwa brzmi: Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu. Autor tekstów kilkuset piosenek, wielkich przebojów największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, Czerwonych Gitar, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Krzysztofa Krawczyka, Rezerwatu i wielu innych, od teraz patronuje lubońskiej imprezie i przyciąga młodych wokalistów, śpiewających na najwyższym poziomie wykonawczym, poszerzając jej horyzonty i windując jej poziom mocno w górę.
Luboński Festiwal nawiązał współpracę także z imprezą organizowaną od kilkunastu lat w Lublinie przez legendarnego gitarzystę Mietka Jureckiego dla młodych, wybitnie uzdolnionych gitarzystów. Festiwal „Solo życia” będzie od teraz sceną dla laureatów festiwalu w Luboniu i odwrotnie. W ten sposób szansa na skuteczną wzajemną promocję wokalistów i gitarzystów znacznie rośnie.
W piątek 30 września 2016 r. odbyły się przesłuchania konkursowe. Do walki o Grand Prix stanęło piętnaścioro bardzo młodych wokalistów, którzy zmierzyli się z trzydziestoma piosenkami, wszystkimi z tekstami Kondratowicza. Poziom był bardzo wysoki, festiwalowe Jury miało więc strasznie trudne zadanie.
Lista wykonawców:
- Mateusz Obroślak (Nim zgaśnie dzień, Powiedz stary gdzieś ty był)
- Eliza Ryks (Trzynastego, Kwiaty we włosach)
- Marianna Ćwiąkała (Nie pójdę za tobą, Przyszłaś do mnie jak piosenka)
- Przemysław Urbaniak (Ocean niespokojny, Próg nadziei)
- Julia Neter (Adres w sercu, Cygańska jesień)
- Paulina Tarasińska (Był ktoś, Zaopiekuj się mną)
- Jarosław Kula (Dziesięć w skali Beauforta, Nie licz dni)
- Karolina Chudzińska (Mam w ramionach świat, Nie wrócą te lata)
- Katarzyna Banaszak (Jesteś i będziesz wspomnieniem, Tin Pan Alley)
- Jakub Herfort (Mamy dla siebie siebie, Ostatni kadr)
- Aleksandra Śliwińska (Tyle słońca w całym mieście, Powrócisz tu)
- Agnieszka Lis (Płoną góry płoną lasy, Odsłoń twarz)
- Katarzyna Bednarek (Ja ruchomy cel, Zbuntowany anioł polskiego rocka)
- Łukasz Juszkiewicz (Biały krzyż, Trzeci akt)
- Zofia Banaszak (Idę dalej, Hej słowiki, słowiki)
W skład jury wchodzili:
- Marek Piekarczyk – Przewodniczący jury, polski wokalista rockowy
- Michał Kosiński – Dyrektor artystyczny Festiwalu
- Jarosław Bajew – kierownik Regionalnej Agencji Producenckiej TVP3 Poznań
- Sławek Bajew – dziennikarz Radia Merkury S.A.
- Wojciech Michalski – Dyrektor ZSM Muzycznych w Poznaniu
- Rafał Sekulak – wokalista, kompozytor, aranżer
W sobotę, 1 października 2016 r., na koncercie galowym pt. “Powrócisz tu”, ogłoszono werdykt: Grand Prix od powiatu poznańskiego, dla Pauliny Tarasińskiej za interpretację „Zaopiekuj się mną”, drugie miejsce ex aequo Łukasz Juszkiewicz i Mateusz Obroślak, trzecie, też wspólnie, Marianna Ćwiąkała i Zofia Banaszak.
W trakcie „galówki” utwory ABC i Polan wykonali Mietek Jurecki, Tomasz Zeliszewski i Marek Piekarczyk. Po części festiwalowej odbył się przepiękny, akustyczny koncert Marka Piekarczyka z przyjaciółmi.
Obecnymi na Festiwalu byli m.in. Burmistrz Miasta Lubonia Pani Małgorzata Machalska oraz Zastępca Pani Burmistrz Pan Mateusz Mikołajczak, Radny Powiatu Poznańskiego Pan Zbigniew Jankowski , a także Pan Mietek Jurecki – multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer oraz pomysłodawca konkursu „Solo życia”.
Więcej zdjęć można zobaczyć również tutaj i tutaj.