MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Dookoła powiatowego świata

Zawodowcy

Drewniana ławeczka nad brzegiem jeziora

„Murarz domy buduje. Krawiec szyje ubrania. Ale gdzieżby co uszył. Gdyby nie miał mieszkania?” – budowlańców i krawców z wiersza Juliana Tuwima znają wszyscy, gorzej z wiedzą na temat tyflologa czy zduna. Pospolity czy rzadki – każdy zawód ma swoją specyfikę, którą warto odkryć. Pora zatem na podróż szlakiem profesji wokół Poznania.

Ponad sto lat temu na terenie Lubonia powstały wielkie zakłady przemysłowe. Losy dwóch związanych z nimi grup, fabrykantów i robotników, przybliżają wycieczki Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej. Uczestnicy podobnych spacerów Swarzędzkim Szlakiem Meblowym zgłębiają tajemnice Swarzędza, miasta meblarzy, a gwoździem programu są wizyty w czynnym zakładzie stolarskim.

Meble miejskie w Swarzędzu (fot. Jakub Pindych)

Prywatne kolekcje
Ciekawych wrażeń dostarczają zbiory prywatnych kolekcjonerów. Muzeum Wag i Miar Juliusza Gustowskiego w Sadach prezentuje przegląd najróżniejszych wag i przyrządów metrologicznych. W Rogalinku działa Dawna Introligatornia, Drukarstwo i Zbiory Regionalne Alojzego Szabelskiego, gdzie można zgłębić tajniki druku i oprawy książek. Podobne miejsce powstaje w Puszczykowie, gdzie Mikołaj Rybczyński gromadzi stare maszyny drukarskie.

Miłośnicy motoryzacji czekają na uruchomienie Muzeum Sztuki Inżynierskiej Zbigniewa Koprasa w Fiałkowie. Właściciel już teraz udostępnia kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli, opowiadając o pracy mechanika pojazdów zabytkowych. Jedną z najbardziej niezwykłych profesji przedstawia Muzeum Tyflologiczne w Owińskach, które specjalizuje się w tyflokartografii – mapach dla osób z wadami wzroku.

Traperska Osada w Bolechówku i Wioska Indiańska w Łopuchówku, to miejsca, gdzie można wcielić się w łowców futer i Czerwonoskórych. Barwne życie pisarza – podróżnika prezentuje Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Warto poznać również losy polskich misjonarzy, odwiedzając Muzeum im. Ojca Mariana Żelazka w Chludowie.

Kolekcja zabytkowych motocykli Zbigniewa Koprasa w FiałkowieKolekcja zabytkowych motocykli Zbigniewa Koprasa w Fiałkowie (fot. Adam Mendrala)

W tak pięknych okolicznościach przyrody
Adam Wodziczko zasłynął jako inicjator powstania Wielkopolskiego Parku Narodowego. Słynnego przyrodnika przedstawia wystawa w muzeum parku w Jeziorach. Pracę biologa i leśnika przybliża Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku oraz Leśna Izba Edukacyjna Puszczy Noteckiej w Dąbrówce Leśnej, a wiedzę z zakresu ogrodnictwa i dendrologii – arboreta w Kórniku i Zielonce.

Wizyta w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie to okazja, by poznać całą grupę zawodów: od rolnika przez melioranta po weterynarza. Ofertę muzeum uzupełniają jego oddziały, między innymi Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu i Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie.

Zawody z przeszłości
Szczególnie ciekawe jest spotkanie z zawodami, które miały już swoje pięć minut w historii. Park Dzieje w Murowanej Goślinie oferuje ekscytujące pokazy sokolnicze, a powozownie w Kórniku i Rogalinie pomagają zapoznać się z profesją stangreta. W tym ostatnim zrekonstruowano gabinet Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźctwie. Dużą część społeczności Śremu stanowili dawniej pracownicy Odlewni Żeliwa. Dziś o dawnych tradycjach przypomina Pomnik Odlewnika oraz wykonana na miejscu rzeźba Magdaleny Abakanowicz.

Powozownia w Muzeum Pałacu w Rogalinie (fot. Archiwum Muzeum Pałacu w Rogalinie)

Tradycje starych zawodów podtrzymuje też Kuźnia na Piaskach w Kórniku, gdzie odbywają się pokazy tego rzadko już spotykanego fachu. Obok powstał Kórnicki Wehikuł Czasu, a w nim pamiątki przypominające codzienną pracę rzemieślników: szewca, powroźnika, stolarza, zduna i fryzjera. Prawdziwą perełką tego miejsca jest ekspozycja pokazująca pracę położnych w izbie porodowej, działającej przed laty w kórnickim ratuszu.

Autor: Piotr Basiński

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 kwietnia 2020