MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Zdążyć przed świtem…

poezja w muzeum fiedlera

W Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, odbyło się spotkanie poetyckie „Zdążyć przed świtem”. Taki właśnie tytuł nosi jeden z wierszy napisanych przez bohatera wieczoru, poznańskiego poety Sergiusza Myszograja. – Gościliśmy tu już podróżników, pisarzy, a dziś, po raz pierwszy spotkamy się z poezją – powiedziała Krystyna Fiedler, witając uczestników na historycznym, pierwszym wieczorze poświęconym temu gatunkowi literackiemu. Spotkanie, które wypełniło muzealną przestrzeń odbiorcami poezji do ostatniego, wolnego miejsca, zorganizowała Fundacja Muzeum Arkadego Fiedlera. Podczas wieczoru uhonorowano także Krystynę Miłobędzką – poetkę, zasłużoną mieszkankę Puszczykowa, która 8 czerwca obchodzić będzie swoje 90. urodziny.

Słowo, obraz i dźwięk – takie motywy pojawiły się na spotkaniu z Sergiuszem Myszograjem. Ten poznański, utalentowany poeta, z wykształcenia kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Klubu Literackiego „Dąbrówka”, nie tylko pisze wiersze. Jest także inicjatorem ciekawych wydarzeń społeczno-kulturalnych w Poznaniu i okolicach. Równolegle zajmuje się fotografią i rekonstrukcją historyczną. W ubiegłym roku napisał tekst do utworu muzycznego skomponowanego z okazji 64. rocznicy Poznańskiego Czerwca’56 uznanego obecnie za jego hymn. Był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem etiud filmowych realizowanych w ramach własnego, nowatorskiego projektu prezentacji audio video własnych wierszy w wykonaniu aktorów. W maju ukazał się pierwszy jego autorski tomik poezji „Miodu do ran”.

Podczas wieczoru w Muzeum zaprezentowana została nie tylko jego poezja. Spotkaniu w klimatycznej scenerii muzealnych eksponatów, przy blasku świec, towarzyszyła muzyka w wykonaniu Kacpra Sikory z Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej i zespołu impro JEST. Wiersze Sergiusza Myszograja z jego pierwszego, autorskiego tomiku i nie tylko, zaprezentowało publiczności znakomite grono lektorów: Michał Grudziński – aktor poznańskiego Teatru Nowego, Barbara Koncewicz – polonistka, teatrolog i recenzentka, Paweł Sakowski – aktor teatralny i filmowy, jedyny polski odtwórca roli w serialu HBO „Gra o tron”, Kalina Izabela Zioła – poetka i krytyk literacki, Szymon Ziółkowski – polski mistrz olimpijski i mistrz świata oraz Krystyna Fiedler – gospodyni wieczoru. Rozmowę z poetą przeplataną czytaniem wierszy, projekcją jego etiud filmowych i muzyczną improwizacją, prowadziła Joanna Nowaczyk – redaktor naczelny „Informatora Mosińskiego”.

Autor: J. Nowaczyk
Zdjęcia: Elżbieta Wojciechowska, Paweł Wolniewicz

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 czerwca 2022