MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Wrz 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Zebrali ponad 4 tony śmieci!

sprzątanie WPN

Na terenach granicznych Wielkopolskiego Parku Narodowego odbyła się pierwsza wspólna akcja sprzątania obrzeży lasu przeprowadzona przez Gminę Mosina, Wolontariat WPN i Wielkopolski Park Narodowy. Do akcji zaproszeni zostali również mieszkańcy, którzy nie zawiedli – razem z wolontariuszami, pracownikami Urzędu Miejskiego i WPN-u, w dużej liczbie wzięli aktywny udział w wydarzeniu. W czasie kilkugodzinnego, wspólnego sprzątania zebrano ponad 4 tony zalegających w lesie odpadów!

Liczba uczestników niedzielnego sprzątania Wielkopolskiego Parku Narodowego, ze względu na specyfikę przyrodniczą terenu i jego ochronę, musiała być ograniczona. Bardzo szybko jednak limit wolnych miejsc wypełnił się chętnymi do udziału w oczyszczaniu lasu – zgłosiło ponad 20 mieszkańców, nie tylko z gminy Mosina. Wśród nich były rodziny z dziećmi i młodzież. W ciągu 2,5-godzinnej akcji sprzątano teren wokół Glinianek od drogi wojewódzkiej 430 wzdłuż drogi do zbiorników na Pożegowie, ul. Spacerową.

– Ta akcja udowodniła, że wszyscy mamy realny wpływ na stan środowiska naturalnego. W lesie tuż za domem, w gminie czy mieście. My – mieszkańcy okolic Wielkopolskiego Parku Narodowego, jesteśmy szczególnie zobowiązani do dbałości o przyrodę i pokazaliśmy, że to rozumiemy. Kwestią istotną dla skutecznego działania jest współpraca lokalnej władzy z mieszkańcami i ruchami społecznymi, takimi jak Wolontariat WPN. W Mosinie tak właśnie się dzieje – powiedział Piotr Rubisz, koordynator Wolontariatu WPN.

– Wspólna akcja oczyszczania terenów granicznych Wielkopolskiego Parku Narodowego pokazała, że razem możemy więcej. Bardzo cieszę się z naszej współpracy z Wolontariatem WPN i Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Ponad 4 tony zebranych odpadów to jej realny efekt. Sprzątaliśmy śmieci w jednym tylko rejonie co wskazuje, że jeszcze dużo w tym zakresie jest do zrobienia. Wiele miejsc zostało już oczyszczonych przez samych wolontariuszy, za co my, lokalna społeczność, jesteśmy im wdzięczni – dodał Przemysław Mieloch, burmistrz Gminy Mosina

Na uczestników wspólnego sprzątania czekały upominki od Gminy Mosina i Wielkopolskiego Parku Narodowego, a także – ognisko z pieczoną kiełbaską na stacji turystycznej Osowa Góra.

Autor: Joanna Nowaczyk
Zdjęcia: J. Nowaczyk, J. Modrzyński, Wolontariat WPN

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 września 2020