MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Cze 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Perły Powiatu Poznańskiego

Perły: Pierścień Rowerowy

„Perły Powiatu Poznańskiego”, to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. To wszystko łączy Pierścień Rowerowy dookoła Poznania. Szlak powstał w 2001 roku i prowadzi przez gminy powiatu poznańskiego, z niewielkim odcinkiem na terenie powiatu gnieźnieńskiego w Dąbrówce Kościelnej oraz samego miasta Poznania w Kiekrzu. Łączna długość Pierścienia to 164,2 km. Poniżej, za stroną GPS Wielkopolska, prezentujemy co warto zobaczyć na trasie szlaku.

Mosina – najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekawa Galeria Miejska w budynku dawnej synagogi, kościół pw. św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

Wielkopolski Park Narodowy – utworzony w 1957 roku, chroni różnorodne formy polodowcowego ukształtowania terenu, różne typy jezior oraz wiele zbiorowisk florystycznych i faunistycznych o dużej wartości przyrodniczej, znajdujących się w trójkącie pomiędzy miejscowościami: Luboń – Mosina – Stęszew.

Stęszew – zachowany owalnicowy układ urbanistyczny centrum miasta z czworobocznym rynkiem. W podcieniowym domu szczytowym z 2 poł. XVIII w. – Muzeum Regionalne. Kościół pw. Świętej Trójcy z 2 poł. XV w., pierwotnie gotycki, po dwóch przebudowach barokowy.

Źródełko „Żarnowiec” – parking leśny, punkt widokowy oraz miejsce biwakowe z widokiem na strumień o górskim charakterze.

Lusowo – w latach międzywojennych – prywatna własność gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Na miejscowym cmentarzu – grób generała i jego małżonki. Nad jeziorem – neogotycki zespół pałacowo-parkowy. Na plaży – wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Rogierówko – Punkt Etnograficzny Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, znajdujący się w zabytkowym wiatraku.

Kiekrz – do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim Jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

Biedrusko – zespół pałacowo-parkowy z ciekawym drzewostanem z 2 poł. XIX w.

Murowana Goślina – późnogotycki kościół pw. św. Jakuba z XV/XVI w. Nieopodal – klasycystyczny kościół poewangelicki pw. Świętego Ducha z XVIII/XIX w. Centrum administracyjne Puszczy Zielonki.

Park Krajobrazowy “Puszcza Zielonka” – utworzony w 1993 roku dla ochrony najbardziej cennych fragmentów największego kompleksu leśnego środkowej Wielkopolski o charakterze zbliżonym do pierwotnego. Rzeźba terenu urozmaicona, z kulminacją w postaci Dziewiczej Góry (143 m n.p.m.) – drugiego pod względem wysokości wzniesienia w okolicy Poznania.

Zielonka – placówka badawcza Uniwersytetu Przyrodniczego oraz bursa. Ciekawe arboretum, obok – urokliwe jezioro Zielonka z miejscem odpoczynku.

Dąbrówka Kościelna – miejscowość pielgrzymkowa od XVII w. Na wzgórzu – neobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z lat 30. XX w. w otoczeniu pomnikowych lip.

Wronczyn – zespół dworski z XIX/XX w.

Park Krajobrazowy “Promno” – powstał w 1993 r.. Obejmuje ponad 2 tys. ha krajobrazu polodowcowego, na który składają się porośnięte lasem mieszanym pagórki morenowe i kilka jezior. Na terenie parku znajdują się dwa ciekawe rezerwaty przyrody. Liczne rzadko występujące rośliny, charakterystyczne dla terenów podmokłych.

Kostrzyn –późnogotycki kościół pw. śś. Piotra i Pawła z XVI w. `

Tulce – późnoromański kościół pw. Narodzenia NMP z 1 poł. XIII w.

Kórnik – zamek Działyńskich przebudowany w XIX w. w stylu romantycznego neogotyku angielskiego. Obecnie – Biblioteka Kórnicka i muzeum. Zamek otacza XIX-wieczny park-arboretum z najbogatszymi zbiorami w kraju. W XVIII-wiecznych oficynach zabytkowa powozownia. Na rynku – ratusz z pocz. XX w, nieopodal – gotycki kościół Wszystkich Świętych z 1 poł XV w.

Bnin – na rynku – barokowy ratusz z poł. XVIII w. Poewangelicki kościół pw. św. Wojciecha z 1 poł. XIX w. Budynek dawnego szpitala z pocz. XIX w.

Rogaliński Park Krajobrazowy – utworzony w 1997 r. w celu ochrony naturalnego środowiska doliny Warty. Liczne starorzecza, łęgi z roślinnością terenów podmokłych. Jedno z największych w Europie skupisk dębów szypułkowych – jeden z najczęściej fotografowanych obiektów przyrodniczych w Wielkopolsce.

Rogalin – obszerne, późnobarokowo założenie pałacowo-parkowe rodu Raczyńskich, dziś – oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. Na terenie rezydencji – Galeria Rogalińska ze zbiorami obrazów malarstwa europejskiego i polskiego z XIX/XX w.

Skórzewo – kościół pw. św. Marcina z 1928 r. z ciekawą wieżą oraz kolekcją XVII–wiecznych portretów trumiennych we wnętrzu.

Dąbrówka – zespół pałacowo-parkowy z XIX/XX w.; ruiny neogotyckiej kaplicy grobowej rodu von Tempelhoff.

Rezerwat „Meteoryt Morasko” – obejmuje najwyższe wzniesienie Poznania – Górę Moraską (154 m n.p.m.) oraz otaczający je las liściasty z 7 kraterami powstałymi po upadku meteorytu, w których znajdują się urokliwe jeziorka.

Uzarzewo – szachulcowy kościół pw. św. Michała z 1749 r. W eklektycznym pałacu z II poł. XIX w. – otwarte w 1977 r. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z bogatą kolekcją zbiorów myśliwskich z całego świata.

Puszczykowo – znana miejscowość letniskowa. Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera z bogatym zbiorem eksponatów, zebranych przez pisarza-podróżnika w wielu krajach całego świata. Na miejscowym cmentarzu – grób pisarza.

szlak_pierscienia-opis

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 maja 2017