Kurier Metropolitalny Stowarzyszenia Metropolia Poznań
Kurier Metropolitalny, luty 2020
W numerze można przeczytać m.in.: o węźle przesiadkowym w Kleszczewie, raporcie o bezpieczeństwie w powiecie poznańskim, stanie powietrza w 2019 roku na terenie aglomeracji poznańskiej czy też o budowie tunelu w Kobylnicy.
Kurier Metropolitalny, wrzesień 2019
W numerze można przeczytać m.in.: o rozrastającej się sieci połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej; rozmowę z Cyrylą Frankowską-Staszewską, rzecznik prasową Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu; reaktywacji linii kolejowej Śrem-Czempiń; ścieżce rowerowej pomiędzy Suchym Lasem a Radojewem; działaniach Lubonia i Mosiny na rzecz walki ze smogiem; o Janie Grabkowskim i tytule Samorządowca 20-lecia; o tramwaju wodnym oraz pasji Macieja Grzeskowiaka z Palędzia
Kurier Metropolitalny, sierpień 2018
W numerze można przeczytać m.in.: o rozrastającej się sieci połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej; rozmowę z Cyrylą Frankowską-Staszewską, rzecznik prasową Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu; reaktywacji linii kolejowej Śrem-Czempiń; ścieżce rowerowej pomiędzy Suchym Lasem a Radojewem; działaniach Lubonia i Mosiny na rzecz walki ze smogiem; o Janie Grabkowskim i tytule Samorządowca 20-lecia; o tramwaju wodnym oraz pasji Macieja Grzeskowiaka z Palędzia.
Kurier Metropolitalny, lipiec 2018
W numerze m.in: o uruchomieniu PKM, rozmowa z dyrektorem Urzędu Statystycznego w Poznaniu, aktywizacji seniorów, nowych scieżkach rowerowych, walce ze smogiem, tunelu w Kostrzynie oraz sylwetka Bartosza Machury – rzeźbiarza z Pobiedzisk
Kurier Metropolitalny, czerwiec 2018: Wydanie specjalne
W numerze: o Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, reaktywacji połączenia kolejowego Śrem-Czempiń, węzłach PKM, o bilecie Bus Tramwaqj Kolej
Kurier Metropolitalny, maj 2018
W numerze można przeczytać m.in o: pierwszych czterech liniach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, rozmowę z dr. Łukaszem Mikułą o działaniach Komisji Planistycznej Stowarzyszenia Metropolia Poznań, dofinansowaniu projektów termomodernizacyjnych, autobusach z przyczepami na rowery, pumptracku w Suchym Lesie a także miłośniku sztuki z Murowanej Gośliny, który w wolnych chwilach maluje obrazy i pisze wiersze.
Kurier Metropolitalny, kwiecień 2018
W numerze można przeczytać m.in. o: przebudowie ul. Gdyńskiej od granicy Poznania do COŚ w Koziegłowach; zmianie przepisów dotyczących umieszczania reklam w przestrzeni gminy; nowej hali sportowej w Kostrzynie, bezpłatnym usuwaniu azbestu; działaniach gmin na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. W “Zaułku twórcy” sylwetka i wiersze Henryka Wojtysiaka z Obornik.
Kurier Metropolitalny, marzec 2018
W numerze można przeczytać m.in.: o remoncie, modernizacji i nowym przeznaczeniu synagogi w Buku, rozmowę z dyrektorem ZTM w Poznaniu Piotrem Snuszką, o konferencji “W stronę miasta pięknego”, placu Władysława Gąski w Skokach, pomocy dla poszkodowanych w wybuchu gazu w Murowanej Goślinie, remoncie szpitala w Puszczykowie, działaniach gmin przeciw smogowi, nowych radiowozach. W Zaułku Twórcy tym razem sylwetka burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego.
Kurier Metropolitalny nr 2, luty 2018
W numerze można przeczytać m.in o: porządkowaniu chaosu reklamowego w przestrzeni publicznej Suchego Lasu, logo PKM, inwestycjach w ramach ZIT, rozbudowie muzeum w Śremie, nowych autobusach w Śremie, dofinansowaniu wymiany starych pieców ze środków powiatu poznańskiego oraz Miłoszu Broniszu – trzynastolatku z Poznania malującym stopami.
Kurier Metropolitalny nr 1, styczeń 2018
W pierwszym numerze można przeczytać m.in. o: Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i etapach jej uruchomienia, o korzyściach dla gmin i ich mieszkańców wynikających z przynależności do metropolii; budżetach obywatelskich; metropolitalnym poratlu konsultacji społecznych; Michale Rodziaku – trzynastolatku z Dąbrówki, który pisze wiersze; szamotulskim rowerze miejskim oraz monitoringu powietrza w Czerwonaku.
Od stycznia 2018 roku Stowarzyszenie Metropolia Poznań wydaje nowy miesięcznik zatytułowany “Kurier Metropolitalny”.
Gazeta liczy cztery strony, wydawana jest w formacie miesięcznika “Poznań. Informator Samorządowy Metropolii Poznań” i razem z tym miesięcznikiem, jako wkładka, dystrybuowana jest na terenie gmin z obszaru metropolii Poznań. Głównym celem przedsięwzięcia jest dotarcie do mieszkańców metropolii z informacjami o wspólnych dla obszaru metropolii działaniach, integracja wokół tych działań, a poprzez to budowanie świadomości metropolitalnej. “Kurier Metropolitalny” ukazuje się w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.
Zrezygnowano natomiast z wydawania Biuletynu Metropolii Poznań.
We wrześniowym numerze można przeczytać m.in.: o metrolpolitalnym portalu konsultacji społecznych oraz szkoleniach z zakresu metod prowadzenia konsultacji i obsługi nowego portalu; rozbudowie Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu; integracji komunikacji publicznej Kleszczewa i Poznania; systemie stałego monitirowania powietrza w Koziegłowach; metropolitalnym sprzątaniu Warty; bezpłatnych szczepieniach przeciwko pneumokokom; lubońskich wycieczkach szlakiem architektury fabrycznej; nowej ścieżce rowerowej łączącej Oborniki ze Stobnicą oraz tegorocznym spływie kajakowym rzeką Wartą.
Biuletyn nr 27, lipiec/sierpień 2017
W numerze można przeczytać m.in. o: dofinansowaniu obiektów kultury, dofinansowaniu transportu publicznego w Poznaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko, budowie trzeciego toru między stacjami Poznań Głowny i Poznań Wschód, grupie zakupowej gazu, warsztatach dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego na temat wykorzystania narzędzi internetowych w konsultacjach, nagrodzie dla Stowarzyszenia Metropolia Poznań, kolejnym Metropolitalnym Spływie Kajakowym, ścieżkach rowerowych w Suchym Lesie oraz mistrzach Europy z Pobiedzisk.
W numerze można przeczytać m.in. o: konkursach ZIT, konferencji “Czysta energia dla miast i gmin”, wyróżnieniu “Perły Samorzadu”, grupie zakupowej gazu ziemnego, dofinansowaniu komunikacji publicznej w Swarzędzu oraz dofinansowaniu zabytków na terenie metropolii.
W numerze można przeczytać m.in. o projektach, które otrzymały dofinansowanie w ramach Projektu P11 – “Wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi w ramach ZIT dla MOF Poznania”, stoisku Metropolii Poznań na targach IMEX we Frankfurcie, projekcie “Młodzieżowa Metropolia”, weekendowej linii autobusowej z przyczepami na rowery a także o widowisku plenerowym “Orzeł i Krzyż”.
W numerze można przeczytać m.in. o: zakończeniu projektu Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, badaniach społecznych na terenie Metropolii Poznań, środkach na modernizację linii kolejowej Poznań Główny POD – Piła Główna, powstajacych pomostach nad jeziorem Biezdruchowo i przebudowie drogi powiatowej na odcinku węzeł Kleszczewo (S5)-Gowarzewo-Zalasewo.
W numerze można przeczytać m.in. o: pierwszym posiedzeniu Metropolitalnej Komisji Planistycznej, wnioskach na dofinansowanie renowacji zabytków z terenu Metropolii Poznań, rewitalizacji obszrów zdegradowanych, dofinansowaniu z ZIT dla Suchego Lasu, Misterium Męki Pańskiej w Kicinie a także spływie kajakowym Flintą.
Biuletyn nr 22, luty 2017
W lutowym numerze można przeczytać m.in.: o spotkaniu na którym omawiano sprawę współfinansowania funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, zmianach w strategii ZIT, bezpłatnej komunikacji w Swarzędzu dla uczniów i studentów, rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych (Rokietnica – Międzychód, Śrem – Czempiń, Szamotuły – Międzychód) oraz nominacji dyrektora Biura Stowarzyszenia MP do nagrody im. Generała Ignacego Prądzyńskiego.
W styczniowym numerze można przeczytać m.in.: o tym jak będzie rozwijać się kolej metropolitalna, posiedzeniu Rady Metropolii, bezpłatnej komunikacji w Śremie, remoncie małego mostu w Obornikach, kolejnej edycji konkursu “Poznański Lider Przedsiębiorczości”, “Artystycznym przystanku” w Suchym Lesie oraz ochronie przed smogiem.
W grudniowym numerze można przeczytać m.in. o: Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, pierwszych umowach w ramach ZIT, strategii powiatu poznańskiego, atrakcjach turystycznych Poznania i okolic, dofinansowaniu nauczania matematyki i informatyki w gimnazjach i szkołach ponadgimazjalnych a także o 700-leciu Kicina.
W listopadowym numerze można przeczytać m.in. o: projektach węzłów przesiadkowych, o wspólnych zakupach energii i gazu oraz związanych z tym oszczędnościach, zmianach w Zarządzie Stowarzyszenia Metropolia Poznań, nowym centrum kultury oraz centrum dystrybucji Tesco w Komorniach
Biuletyn nr 18, październik 2016
W październikowym numerze można przeczytać m.in. o: wdrazaniu Koncepcji “Kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań”, rozruchu spalarni smieci, Obornickim Festiwalu szachowym, stanie turystyki w Metropolii Poznań w latach: 2013 – 2015.
We wrześniowym numerze można przeczytać m.in. o:zatwierdzeniu przez NFOŚiGW Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Metropolii Poznań, konkursach w ramach ZIT, posiedzeniach Rady Metropolii, spływie kajakowym.
W czerwcowym numerze mozna przeczytać m.in. o: bezpłatnej komunikacji w Śremie, konkurasach ZIT, kąpieliskach i miejscach do kąpieli na terenie Metropolii Poznań, posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, przygotowaniach do spływu kajakowego, widowisku “Orzeł i Krzyż” oraz kinie plenerowym w Rokietnicy.
W majowym numerze można przeczytać m.in o: uniwersalnym projektowaniu w przedsięwzięciach ZIT, planowanym parkingu Park&Ride” (Parkuj i jedź”) na os. Sobieskiego w Poznaniu, spotkaniach starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego z minister Anną Streżyńską i minister Elżbietą Rafalską, autobusowej linii rowerowej.
W kwietniowym numerze można przeczytać m.in. o planowanej budowie węzła przesiadkowego Poznań – Junikowo, Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz akcji “Poznań za pół ceny”.
W marcowym numerze można przeczytać m.in. o integracji transportu nas terenie Metropolii Poznań, o wyjeździe studyjnym do Norwegii,Turnieju Piłki Siatkowej Samorządowców, który odbędzie się w Kleszczewie.
W lutowym numerze można przeczytać m.in o: rozpoczęciu realizacji projektów ZIT, o nowych Solarisach na ulicach Poznania i gminy Suchy Las; promocji turystyki metropolitalnej, nowym herbie gminy Komorniki.
W styczniowym numerze można przeczytać m.in o: zestawieniu wysokości środków, które udało się pozyskać z UE w przeciągu ostatnich kilku lat, przez gminy tworzące Metropolię Poznań; kończących się badaniach potrzeb mieszkańców; przejęciu dworca w Złotnikach przez gminę Suchy Las; nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie MP.
W grudniowym numerze można przeczytać m.in.: o zatwierdzeniu Strategii ZIT w MOF Poznania, o zagadnieniach poruszanych podczas spotkania Rady Projektu “Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej”, rozstrzygnięciu konkursu na koncepcję architektoniczną węzłów przesiadkowych PKM”, oraz nagrodach i wyróżnieniach dla wójta Bogdana Kemnitza i Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
W nowym, listopadowym numerze Biuletynu sporo miejsca poświęcono sytuacji mieszkaniowej w Metropolii Poznań. Trwają bowiem badania potrzeb mieszkaniowych na terenie gmin tworzących Stowarzyszenie. Na razie ankiety wypełniane są przez internet, ale już wkrótce ankieterzy wyruszą w teren. W tym wydaniu gazety można także przeczytać m.in. o zatwierdzeniu przez Radę Metropolii Strategi ZIT oraz o kolejnym wspólnym zakupie energii.
Biuletyn nr 8, październik 2015
W październikowym numerze można przeczytać m.in. o: przyjęciu przez sejm ustawy metropolitalnej, Co ustawa metropolitalna oznacza dla Metropolii Poznań?, Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Metropolii Poznań, październikowym posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, ZIT, Master Planie dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, Targach Turystycznych Tour-Salon oraz nagrodach dla gminy Czerwonak i Bramy Poznania.
We wrzesnioowym numerze można przeczytać m.in. o: zapowiedzi pierwszych konkursów w ramach ZIT i stronie internetowej ZIT, posiedzeniu Rady Metropolii Poznań i obradach Zarządu SMP, planach związanych z powstaniem geoparku na terenie aglomeracji poznańskiej, autobusowej linii rowerowej, metropolitalnym spływie kajakowym, badaniach mieszkalnictwa w gminach metropolitalnytch, nowej filii Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne w Przeźmierowie a także rozmowę z prof. dr. hab. Tomaszem Kaczmarkiem “Metropolia? Bez obaw”.
W czerwcowym numerze można przeczytać m.in. o: zakończeniu projektu “Koncepcja kierunków rozwoju przstrzenngo Metropolii Poznań – podejście zintegrowane”, pracach na ZIT, 22 Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Platformy Regionów Podmiejskich PURPLE, zagospodarowaniu szlaku Warty, widowisku plenerowym “Husaria pod Wiedniem”.
W majowym numerze można przeczytać m.in. o: spotkaniu Rady Metropolii Poznań, projekcie ZIT, oszczędnościach wynikających ze zbiorowego zakupu energii elektrycznej przez 8 gmin Metropolii Poznań, wyborze wykonawcy opracowania koncepcji budowy węzłów przesiadkowych Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, wynikach konkursu “o tytuł “Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości” a także o rywalizacji zespołów gminnych w Turnieju Piłki Siatkowej Samorządowców Metropolii Poznań w Kleszczewie.
Biuletyn nr 4, kwiecień 2015 r.
W kolejnym numerze biuletynu można przeczytać sporo informacji na temat porozumienia podpisanego pomiędzy Stowarzyszeniem Metropolia Poznań i Zarządem Województwa Wielkopolskiego, które dotyczy realizacji instrumentu ZIT w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania. W tym wydaniu poruszony został również temat konsultacji społecznych dotyczących realizowanego przez Stowarzyszenie projektu “Koncepcja kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań – podejście zintegrowane”. W biuletynie pojawiła się także zapowiedź turnieju piłki siatkowej samorządowców oraz relacja z 26. Targów Nieruchomości MIPIM w Cannes, gdzie nie brakowało ofert z Poznania i gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań.
W marcowym numerze można przeczytać m.in: o: strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania, terminach najbliższych spotkań w ramach konsultacji społecznych dotyczących projektu “Koncepcja kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań – podejście zintegrowane”, VIII Forum Gospodarczym Metropolii Poznań, które odbędzie się 21 kwietnia 2015 r. na terenie MTP, akcji “Poznań za pół ceny” oraz Nagrodzie Przyjaznego Brzegu dla Gminy Dopiewo za nowoczesną przystań nad jeziorem Niepruszewskim w Zborowie.
W lutowym numerze można przeczytać m.in. o: współpracy matropolitalnej w praktyce, przygotowaniach do wdrożenia ZIT, spotkaniu Zespołu Koordynacyjnego projektu “Aglomeracja Poznańska Metropolią Informatyczną”, terminach II etapu konsultacji społecznych “Kierunki rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań” oraz wywiad z prof. Tomaszem Kaczmarkiem “Po co nam metropolia”.
Biuletyn nr 1, styczeń 2015 r.
W styczniu 2015 roku ukazał się pierwszy numer elektronicznego Biuletynu, traktującego o działaniach prowadzonych przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz o wydarzeniach, które mają charakter metropolitalny a odbywają się na terenie Stowarzyszenia.
W styczniowym numerze można przeczytać m.in. o: Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania, realizowanych projektach (“Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej”, “Koncepcja kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań – podejście zintegrowane”, Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Metropolii Poznań”, ZIT w Polsce i Aglomeracji Poznańskiej) oraz najważniejszych wydarzeniach, np.: spotkaniu Akademii Metropoliatlnej.