MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Do głębi intrygujący kraj

arkady radosław fiedler

„Do głębi intrygujący kraj” to tytuł nowej książki Arkadego Radosława Fiedlera, która właśnie ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Bernardinum. – Jest to relacja z mojej podróży do Boliwii, w 2019 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii. Dlaczego Boliwia? Bo to piękny, pociągający i nawiązując do tytułu książki, pod każdym względem intrygujący kraj. A w Polsce mało znany… – mówi podróżnik z Puszczykowa. – W sumie byłem tam już trzy razy. Wcześniej sporo czasu spędziłem jednak w Puszczy Amazońskiej, co zresztą także opisałem w innej książce. Teraz postanowiłem trochę pojeździć po tym ogromnym kraju, trzykrotnie większym od Polski, zajmującym ponad milion kilometrów kwadratowych powierzchni. Poznać lepiej konkretne miejsca, miasta i ludzi – dodaje.

Zdaniem Arkadego Radosława Fiedlera, Boliwia działa niczym magnes. – Kiedyś przyciągała awanturników chcących szybko się wzbogacić, co umożliwiła im konkwista. Czerpali pełnymi garściami z bogatych złóż złota, srebra, cyny, ołowiu, litu. Na szczęście, zostały tam jeszcze gaz i ropa, dzięki którym ten wyzwolony kraj szybko rośnie w dobrobyt i siłę, a niepowtarzalna przyroda – bujna zieleń, lasy, góry, doliny – przyciąga dziś turystów. Nieodpartemu, wręcz diabelnemu urokowi Boliwii nie oprze się nikt – twierdzi podróżnik. – To kraj niezwykle różnorodny. Proszę sobie wyobrazić, że w Boliwii, oprócz języka hiszpańskiego, który scala cały kraj, obowiązuje aż 36 języków należących do rdzennej ludności – dodaje.

arkady radosław fiedler

– Bo też Boliwia jest najbardziej indiańskim krajem w Ameryce Południowej. Ponad 60 procent ludności to Indígenas. Mieszkańcy tego kraju równą cześć oddają zarówno Chrystusowi jak i Pachamamie – mówi autor książki pt. „Do głębi intrygujący kraj”. O czym w niej jeszcze przeczytamy? Choćby o płaskowyżu Altiplano położonym na wysokości blisko 4 tysiąca metrów, pustyni solnej Salar de Uyuni, znajdującym się niedaleko cmentarzu pociągów czy też o kopalni srebra w Potosi, gdzie przy wydobyciu zmarło ok. osiem milionów niewolników. Przeczytamy też o uzdrowicielach wędrujących po Andach, karnawale w Oruro, śladach dinozaurów na… pionowej skale niedaleko Sucre oraz znajdującym się w tym mieście najdroższym obrazie w Ameryce Południowej. A także dlaczego kobiety w Boliwii noszą… meloniki.

Warto więc wyruszyć w tę podróż… Arkady Radosław Fiedler jest synem Arkadego Fiedlera, jednego z najbardziej znanych polskich podróżników i reportażystów, twórcy m.in. „Dywizjonu 303” czy też „Orinoko”. Wraz z bratem w Puszczykowie stworzył i prowadzi Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera wraz z Ogrodem Kultur i Tolerancji. Jest współautorem wydawnictw National Geographic „Między niebem a piekłem”, „Wyprawy na koniec świata” i „Świat na talerzu” oraz autorem książek: „Barwny świat Arkadego Fiedlera”, „Wabiła nas Afryka Zachodnia”, „Najpiękniejszy ogród świata”, „Majowie. Reaktywacja”, „Chwała Andów”, „Dolina stuletnich młodzieńców” i „Sumienie Amazonii”.

arkady radosław fiedlerokładka książki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 maja 2022