Relacje
O cystersach w Owińskach
Owińska oraz Wągrowiec były gospodarzami XII Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce. – Jego ideą jest popularyzacja dziedzictwa białych mnichów w Polsce, integracja działań i wymiana poglądów na temat organizacji szlaku na ziemiach polskich – mówił Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków.
Pierwszego dnia Forum odbyła się konferencja w Owińskach, na terenie dawnego zespołu klasztornego cysterek, gdzie obecnie mieści się Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. – To miejsce dla nas wyjątkowe – podkreślał wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. – Członkiem gmin cysterskich jesteśmy od kilku lat. Co robimy? Dbamy przede wszystkim o to, czego jesteśmy właścicielem, czyli o stary klasztor cysterski, w którym obecnie mieści się prowadzony przez nas Ośrodek. Przez ostatnie lata zainwestowaliśmy tutaj ogromne pieniądze. Nie tylko zresztą w tę placówkę, ale także w znajdujący się po sąsiedzku kościół. Zależy nam bowiem na tym, aby to miejsce było prawdziwą perłą powiatu poznańskiego – dodał.
– Nie można mówić o historii Owińsk bez historii cystersów. Nie można też mówić o Szlaku Cysterskim bez tej miejscowości – stwierdził W. Biegański. – Liczymy, że dzięki takim spotkaniom jak to, trochę podupadająca w naszym kraju idea szlaków nabierze tempa, by jak najlepiej spopularyzować spuściznę, historię i kulturę białych mnichów – dodał. Urozmaiceniem konferencji było zwiedzanie charakterystycznych obiektów i miejsc związanych z zakonem, koncert muzyki dawnej w zabytkowych murach kościoła pocysterskiego p.w. św. Jana Chrzciciela w Owińskach, warsztaty o tematyce ziołolecznictwa oraz degustacja kuchni staropolskiej potrawy w wykonaniu szefa kuchni Instytutu Skrzynki.
W trakcie pierwszego dnia wydarzenia zaprezentowano również 20-letnią historię szeroko zakrojonej inwestycji powiatu poznańskiego, mającej na celu wykonanie pełnej rewaloryzacji i modernizacji dawnego zespołu klasztornego w Owińskach z adaptacją dawnych ogrodów cysterskich na Park Orientacji Przestrzennej. Przybliżono również tematykę związaną ze współczesnymi wyzwaniami organizacji szlaków kulturowych w Polsce. Drugiego dnia Forum przeniosło się do Wągrowca i odbywało się w krużgankach dawnego zespołu klasztornego przy ul. Klasztornej, a później na terenie miasta oraz w podwągrowieckich miejscowościach. Nieoficjalnym zwieńczeniem Forum był Jarmark Cysterski w Wągrowcu i Łeknie.
Relację z wydarzenia można obejrzeć: