Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

5 mln. dotacji na drogi

Prawie 5 milionów złotych dotacji otrzyma Powiat Poznański na kompleksową przebudowę dróg powiatowych w Kiekrzu (gmina Rokietnica) i w Plewiskach (gmina Komorniki). Oba wnioski zostały ujęte na ostatecznej liście rankingowej zadań dofinansowanych w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Dzięki temu, możliwa będzie kontynuacja z ubiegłego roku kompleksowej przebudowy kolejnego kilometra ulicy Kierskiej w Kiekrzu i rozpoczęcie pierwszego etapu modernizacji ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach.

ul. Kierska w Kiekrzu
Otrzymana dotacja pozwoli na kontynuację prac na ulicy Kierskiej w Kiekrzu (gmina Rokietnica). Jednym z najistotniejszych elementów rozbudowy drogi jest odseparowanie ruchu pieszego w całości (aktualnie chodnik istnieje tylko po jednej stronie drogi) oraz rowerowego od ruchu pojazdów. W tym roku roboty mają być kontynuowane na odcinku od ulicy Leśnej do drogi zlokalizowanej na działkach nr 146/5 i 144/4.

ul. Kierska w Kiekrzu

W projekcie na długości 906 mb zaplanowano między innymi: przebudowę konstrukcji istniejącej jezdni i poszerzenie jej do 6 metrów, a także przebudowę skrzyżowań z drogami gminnymi. Projekt uwzględnia także przebudowę chodników i budowę ciągu pieszo-rowerowego oraz budowę dwóch zatok autobusowych. Wykonana zostanie kanalizacja deszczowa wraz z wpustami krawężnikowymi i oznakowanie poziome oraz pionowe. Dla uspokojenia ruchu, w ciągu ul. Kierskiej powstaną dwie szykany. Zbudowane będą też trzy  przejścia dla pieszych oraz kolejne trzy na wlotach dróg bocznych.

Przyznane dofinansowanie jest w wysokości 2.133.930 zł. Z kolei szacunkowy koszt przebudowy ulicy Kierskiej wynosi ok. 6 mln zł. Pozostała część ze swych budżetów sfinansują: Powiat Poznański i Gmina Rokietnica.
W ubiegłym roku w ramach modernizacji ulicy Kierskiej na 906 mb odcinka (od ul. Leśnej do ul. Altanowej) poszerzono do 6,0 m nawierzchnię, przebudowano skrzyżowania z drogami gminnymi oraz wybudowano przejścia dla pieszych. Na całej szerokości jezdni ułożona została podbudowa nawierzchni z betonu asfaltowego oraz warstwy wiążącej.

Wzdłuż ulicy Kierskiej powstały chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. W miejscach istniejących przystanków wybudowano trzy zatoki autobusowe.Inwestycja, która otrzymała dotację z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2012-2015 kosztowała – 5.402.843 złotych, z czego dofinansowanie z Budżetu Państwa stanowiło – 2.120.899 zł. Z kolei z budżetów Gminy Rokietnica wydano na to zadanie 1.397.492 zł, a z Powiatu Poznańskiego – 1.882.452 zł. Gminy Suchy Las i Tarnowo Podgórne wsparły ze swych budżetów to zadanie po 1000 zł.

ul. Grunwaldzka w Plewiskach
W najbliższym czasie Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłaszać będzie przetarg na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach (gmina Komorniki). To drugie, największe tegoroczne zadanie drogowe, które również uzyskało dotację z budżetu państwa. W 2016 roku planujemy przebudować  odcinek od ul. Wołczyńskiej do posesji nr 493 (przy przedszkolu). W ramach pierwszego etapu inwestycji w Plewiskach zaplanowano m.in: przebudowę jezdni, chodników, budowę zatok autobusowych, miejsc postojowych, przebudowę skrzyżowań z drogami bocznymi oraz wykonanie kanalizacji deszczowej.

ul. Grunwaldzka Plewiska

Na skrzyżowaniu z ulicą Miętową zamontowana ma zostać sygnalizacja świetlna. Celem rozbudowy drogi powiatowej 2387P w m. Plewiska są poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu wszystkich użytkowników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i samochodów. Koszt pierwszego etapu inwestycji planowanej na długości 0,944 km, szacuje się na ok. 7,3 mln złotych. Planowana dotacja wynosi 2.814.179 zł.  Natomiast pozostałą kwotę ze swych budżetów wydadzą: Powiat Poznański i Gmina Komorniki. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu posiada dokumentacje techniczną na cały odcinek drogi powiatowej – ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach, stąd w następnych latach planuje złożyć wniosek o dofinansowanie drugiego etapu przebudowy tej drogi.

Powiat Poznański po raz kolejny potwierdził pozycję lidera, jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania dofinansowania zewnętrznego z budżetu państwa na przebudowę dróg. Nieprzerwanie, bo od 2008 roku dzięki dotacjom – najpierw z tzw. „schetynówek”, a od tego roku w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 przebudowywany jest układ drogowy w Powiecie Poznańskim. Nowoczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, nowe, poszerzone jezdnie, oddzielenie ruchu samochodowego od pieszego, budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych, nowoczesnego oświetlenia, czy systemów odwodnienia dróg wpływa na zdecydowaną poprawę komfortu i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

Autor tekstu: Katarzyna Wozińska-Gracz
Zdjęcia: Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu