51. “Wpław przez Kiekrz”

W sobotę, 7 lipca na Jeziorze Kierskim odbył się Międzynarodowy Maraton Pływacki “Wpław przez Kiekrz” im. Stanisława Garczarczyk. Była to już 51. edycja tej imprezy, będącej jednocześnie najstarszym polskim maratonem pływackim w naszym kraju. Zawody wygrał, już po raz piąty, Jan Urbaniak. 23-letni poznaniak nie wyszedł pierwszy z wody, ale jego odwieczny rywal Krzysztof Pielowski z Olsztyna, w trakcie rywalizacji ominął jedną z boi i został zdyskwalifikowany.

Pływacy mieli do przebycia następujące dystanse: dziennikarze, samorządowcy i radni – 300 m, ratownicy – 1500 m, policjanci i uczestnicy Mistrzostw Wielkopolski – 3000 m, uczestnicy Grand Prix Polski na wodach otwartych 7500 m. Ten ostatni dystans ze względów technicznych został jednak skrócony do 5200 m. W całej imprezie wzięło udział ponad 100 osób. W gronie startujących na 3000 m była m.in. reprezentująca Wartę Poznań Magdalena Zajączek ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu, która ukończyła zawody z czasem 01:04:12,76.

Międzynarodowy Maraton Pływacki „Wpław przez Kiekrz” im. Stanisława Garczarczyka jest organizowany od 1967 r. Głównym organizatorem pierwszych edycji zawodów był zmarły w 2007 r. dziennikarz „Gazety Poznańskiej”, Stanisław Garczarczyk. Razem z nim poznańskie sportowe widowisko tworzył Bogusław Roszyk, który zmarł cztery miesiące temu. W tym roku organizatorzy postanowili więc, że upamiętnią działalność byłego prezesa TKKF Wielkopolanin i członka WOPR Wielkopolska, nazywając jego imieniem główny wyścig zawodów. Imprezę wsparł powiat poznański.

Zdjęcia: Natalia Siejek

Opublikowano: 7 lipca 2018