Nawigacja
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17
Aktywniość projektowa powiatu poznańskiego


Kalendarz imprez
<< Cze 2018 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Bezpieczne wakacje

Rok szkolny już się zakończył i rozpoczęły się wakacje. Aby upłynęły one bezpiecznie i szczęśliwie, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przerwa wakacyjna od szkoły czy pracy nie zwalania bowiem od myślenia i dbania o bezpieczeństwo.

Wypoczynek nad wodą
Czas upalnych dni często spędzamy nad wodą. Niestety, taka forma wypoczynku letniego wiąże się z niebezpieczeństwem i nieszczęśliwymi wypadkami, dlatego przypominamy, aby zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać o korzystaniu z kąpieli wodnych wyłącznie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Pamiętajmy też, że alkohol i woda nie idą w parze. Nawet mała ilość alkoholu przy połączeniu z wysoką temperaturą wpływa na naszą koncentrację i koordynację ruchową.

Spędzanie czasu wolnego
Młodzi ludzie często korzystają z nowych technologii, spędzając nadmiar czasu przed komputerem i telefonem, co wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Rodzice pamiętajcie o nadzorze w zakresie korzystania przez wasze dzieci ze stron internetowych. Często treści przeglądane przez dzieci są nieadekwatne do ich wieku, co może wpływać negatywnie na ich psychikę i zachowanie. Więcej czasu  spędzonego w sieci, może przekładać się na zawieranie nowych znajomości internetowych. Przestrzegajmy dzieci przed podawaniem obcym swoich danych osobowych oraz umawianiem się z osobami poznanymi przez internet.

Pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać małych dzieci bez opieki osób dorosłych, a starszym dzieciom przypominajmy zasady bezpieczeństwa. Młode osoby spędzające czas samodzielnie na placu zabaw, czy na podwórku powinny pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z drogi oraz zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy z innymi dziećmi. Ważną kwestią jest przypominanie dzieciom, aby nie rozmawiali z osobami nieznajomymi i nie przyjmowali od nich żadnych prezentów.

Należy zaznaczyć, że obszar powiatu poznańskiego związany jest także z pracami polowymi, w których dość często uczestniczą dzieci, które chcą naśladować dorosłych przy pracach gospodarskich. W związku z powyższym trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o tym, że wielu prac bezwzględnie nie wolno powierzać dzieciom, bo mogą być zbyt niebezpieczne lub szkodliwe dla ich zdrowia. Najmłodszym często brakuje wyobraźni i doświadczenia, w wyniku czego nie potrafią przewidzieć skutków swoich nieostrożnych zachowań. Nawet najbardziej samodzielne dziecko należy odpowiednio nadzorować i powierzać mu jedynie zadania, które nie zagrażają jego życiu i zdrowiu.

Zabezpieczenie swojego mienia
Pamiętajmy, że przestępcy nie mają wakacji i wykorzystają naszą każdą nieuwagę na ulicy, w parku, na kąpieliskach czy w galeriach handlowych. Pamiętajmy, aby nosić przy sobie wyłącznie niezbędne rzeczy, dokumenty. Plecak, torbę powinniśmy zawsze mieć zamknięte i w zasięgu naszego wzroku, w szczególności w zatłoczonych miejscach. Nigdy nie pozostawiajmy rzeczy bez nadzoru bądź zabezpieczenia. Pamiętajmy i zwracajmy uwagę dzieciom, aby pozostawiając jednoślad bez opieki zawsze stosować jego odpowiednie zabezpieczenie.

Podczas wakacji i wyjazdów na urlop nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Sposobów jest wiele m.in. systemy alarmowe, czujki świetlne, zamki, blokady czy rolety. Jednakże pamiętajmy przede wszystkim o właściwym zamknięciu drzwi i okien, a także poproszeniu zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie.

Upalne dni, a samochód
Pamiętaj, żeby nigdy nie pozostawiać dzieci samych w pojeździe! Wystarczy zaledwie od kilka minut w ciepły dzień, by organizm dziecka w zamkniętym i rozgrzanym samochodzie przestał prawidłowo funkcjonować. Temperatura we wnętrzu  samochodu potrafi wzrosnąć nawet o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i być śmiertelna.

Autor: Sylwia Stańko

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 czerwca 2017