MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Całodobowy dostęp do geodezyjnych rejestrów publicznych

epoznan logo

epoznan, 15 stycznia 2018

Całodobowy dostęp do geodezyjnych rejestrów publicznych i płatność on-line za usługę realizowaną w urzędzie – to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą projekt modernizacji i aktualizacji zasobów geoinformatycznych wraz z wdrożeniem e-usług dla powiatu poznańskiego.
Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych dla zadania, które pozwoli całkowicie odmienić sposób pozyskiwania danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jednocześnie umożliwi nowe formy współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i mieszkańcami powiatu, a Urzędem.

Wszystkie osoby zainteresowane pozyskiwaniem informacji z danych geoprzestrzennych, w tym komornicy sądowi, rzeczoznawcy majątkowi, geodeci oraz obywatele i lokalni przedsiębiorcy otrzymają dostęp do bezpłatnych aplikacji internetowych, umożliwiających elektroniczną obsługę indywidualnych zapytań kierowanych do PODGiK. Dzięki aplikacjom proces zamawiania danych i regulowania opłaty za usługi przypominać będzie dokonywanie zakupów w sklepie internetowym.

Osoby zainteresowane pozyskaniem danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nie będą już musiały osobiście stawiać się w Urzędzie. W przypadku zamawiania map ewidencyjnych czy zasadniczych wystarczy, że interesanci złożą odpowiedni wniosek za pomocą formularza w systemie on-line, a zamówione dane przesłane zostaną drogą elektroniczną. Zamawianie dokumentów tj. wypisy/wypisy i wyrysy, będzie możliwe dla użytkowników zweryfikowanych, czyli osób które korzystają z platformy e-PUAP lub złożą wniosek o weryfikację konta.

Dzięki przeniesieniu usług do przestrzeni internetowej czas realizacji indywidualnych zapytań ulegnie uproszczeniu i wyraźnemu skróceniu. Większość działań odbywać się też będzie automatycznie, bez udziału pracowników PODGiK. Użytkownicy e-usług zaoszczędzą zarówno pieniądze, jak i czas, który do tej pory poświęcali na dojazd do urzędu oraz oczekiwanie na realizację sprawy. Skróceniu ulegnie również sam proces pozyskania danych od momentu złożenia wniosku do czasu otrzymania zamówionych materiałów.

Dostęp do serwisu działającego w systemie całodobowym, przez siedem dni w tygodniu, pozwoli odbiorcom projektu zoptymalizować własną działalność i poprawić warunki konkurencyjności na rynku lokalnym i krajowym. Co ważne, z cyfrowych dokumentów korzystać będą mogli nie tylko przedsiębiorcy i mieszkańcy powiatu poznańskiego, ale także pozostali interesanci.

Wdrożenie e-usług stanowić będzie nieocenioną pomoc także dla osób niepełnosprawnych lub z ograniczeniami ruchowymi, które zyskają możliwość zdalnego pozyskiwania danych z geodezyjnych rejestrów publicznych, bez konieczności przemieszczania się.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 stycznia 2018