Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Cały worek medali Jedynki

– Jestem pod wrażeniem pracy jaką w klubie UKS Mróz Jedynka Kórnik wykonuje trener Robert Taciak – mówi Piotra Kosmala wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Były selekcjoner reprezentacji Polski pojawił się na niedawnym Wielkim Balu Sportowca “Głosu Wielkopolskiego”, gdzie wręczono nagrody dla Najlepszych Sportowców Wielkopolski w 2016 roku. Czwarte miejsce w tym plebiscycie zajęła Nikol Płosaj z UKS Mróz Jedynki. 21-letnia zawodniczka z Kórnika w minionym roku wraz z drużyną zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Europy elity w kolarstwie torowym. Do tego dołożyła jeszcze dwa srebrne medale na akademickich mistrzostwach świata na Filipinach.

jedynka

Medali podopieczni trenera Roberta Taciaka (w klubie obecnie trenuje 34 zawodniczek i zawodników w wieku od 11 do 23 lat) w ubiegłym sezonie zdobyli zresztą cały worek. W sumie było ich aż 56 w różnych imprezach mistrzowskich, krajowych i międzynarodowych. W 2016 roku, aż pięciu zawodników UKS Jedynki Mróz, reprezentowało też nasz kraj w mistrzostwach świata i Europy, a trójka z nich – Nikol Płosaj, Alicja Ratajczak, Patryk Rajkowski – podwójnie na torze i na szosie, lub w mistrzostwach elity i do lat 23.

Do tego Wojciech Bystrzycki zakwalifikował się na mistrzostwa Europy juniorów, a Alicja Ratajczak zajęła doskonałe dziewiąte miejsce w Tour de Pologne dla kobiet i wywalczyła dziesiątą lokatę w szosowych mistrzostwach Europy. – Te wyniki są naprawdę imponujące. Reprezentanci klubu z Kórnika robią systematyczne postępy i mają ogromne szanse, aby znaleźć się w kadrze i powalczyć o medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio, które odbędą się w 2020 roku – twierdzi Piotr Kosmala.

Wymieniając sukcesy zawodniczek i zawodników klubu z Kórnika nie można zapomnieć o jego wychowankach, którzy obecnie reprezentują inne ekipy. Ta najbardziej utytułowana wychowanka Jedynki, czyli Katarzyna Pawłowska w ubiegłym roku, startująca w zawodowej holenderskiej grupie Boels Dolmans, po raz trzeci została mistrzynią świata elity na torze, tym razem w wyścigu punktowym. Z kolei Mateusz Taciak po raz kolejny został medalistą mistrzostw Polski elity w jeździe indywidualnej na czas. Jest więc czym się chwalić…