MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Dbamy, by poziom smogu był niewielki

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 10 listopada 2016

Trwa akcja „Nie dla smogu – czysty powiat”, którą prowadzi „Głos Wielkopolski”, przy współpracy z powiatem poznańskim i firmą Veolia. Polega ona na ty, że w kolejnych wydaniach gazety publikowane są informacje przybliżające czytelnikom tematy związane z zanieczyszczeniem powietrza. Czwarty odcinek tego cyklu zatytułowany jest “Sami także możemy zadbać o to, by poziom smogu był niewielki”.

– Czyste i zdrowe powietrze – tego chciałby każdy z nas. Poznaniacy pragnęliby powietrza nieskażonego smogiem, ale niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, że sami mogą się do niego przyczyniać. Dlatego istotne jest, by mieć świadomość, dlaczego powstaje smog i jakie czynniki mają największy wpływ na jego poziom. Przyczyny powstawania smogu mogą być różne. Jednak w przypadku Polski najważniejsze znaczenie ma tzw. niska emisja. W praktyce są to zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe, które znajdują się w gospodarstwach domowych.

Warto także pamiętać, że w przypadku gospodarstw domowych największe znaczenie ma rodzaj zastosowanego ogrzewania, jakość paliwa oraz wiek wykorzystywanej instalacji. – Im jest ona bardziej przestarzała, mniej sprawna oraz stosujemy paliwa złej jakości lub odpady, tym wpływ na powstawanie smogu jest większy – wyjaśnia Katarzyna Borowczyk, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w spółce Veolia. Dlatego też Elektrociepłownia Karolin wykorzystuje wiele proekologicznych rozwiązań, które mają jak najbardziej ograniczyć emisję spalin.

Ograniczenie poziomu smogu wymaga długiej pracy. A przyczynić może się do tego każdy z nas. Jednym z najlepszych sposobów na czyste powietrze jest ciepło systemowe. To jedna z najbardziej ekologicznych form ogrzewania, zwłaszcza gdy ciepło produkowane jest w kogeneracji (chodzi o jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej) i przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak np. biomasa. Nie jest to jednak łatwy proces, zwłaszcza dla elektrociepłowni.

Eksperci wskazują także, że warto mieć świadomość, jakimi materiałami nie powinno się palić w piecach, by nie przyczyniać się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza. W tym przypadku często mamy jednak do czynienia przede wszystkim z brakiem wiedzy. – Wydawać by się mogło, że skoro elektrownie spalają węgiel a spalarnie odpady, to w gospodarstwach domowych też możemy spalać wszystko. Ale domowe instalacje nie są wyposażone w wysokosprawne instalacje oczyszczania, w tym filtry usuwające pyły. Ponadto jakość paliwa nie jest na bieżąco analizowana, a proces spalania nie jest prowadzony w sposób optymalny i jak najbardziej wydajny – wyjaśnia Katarzyna Borowczyk.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 listopada 2016