Duże pieniądze na zabytki (13.06.2018)

1,5 miliona złotych na remonty zabytków w powiecie poznańskim zostało rozdysponowane. W tym roku dotacje zostaną przekazane 19 obiektom. W 2017 roku powiat poznański na prace restauracyjno-remontowe i budowlane przeznaczył 1,25 mln zł.

– Od lat otaczamy zabytki w powiecie szczególną opieką przywracając im świetność – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Głównym celem takich inwestycji jest zachowanie kulturalnego i materialnego dziedzictwa naszego regionu. Dlatego zdecydowaliśmy się powiększyć w tym roku pulę pieniędzy na ten cel. Do tej pory przez minione lata wydaliśmy na ratowanie naszych perełek 5 milionów złotych.

Dzięki wsparciu powiatu poznańskiego prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w bieżącym roku zostaną przeprowadzone w 19 historycznych budynkach.

– Program dofinansowania remontów obiektów zabytkowych po raz pierwszy w tym roku obejmuje – oprócz obiektów wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków – budynki znajdujące się w gminnych ewidencjach zabytków. Są one prowadzone przez wójtów i burmistrzów – dodaje Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków.

Największą kwotę, bo aż 260 tys. zł, ponownie otrzyma siedemnastowieczny kościół pw. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. – Gdyby nie powiat i ta dotacja, nigdy nie ruszylibyśmy z remontem – nie ma wątpliwości ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz parafii. – Dziś wiem, że kościół przetrwa. A był w tak złym stanie, że istniało ryzyko, iż rozpadnie się w ciągu trzech lat. Dotacja nas uratowała. – Proboszcz tak podsumował zakończony sukcesem zeszłoroczny remont kościoła. W tym roku planowane jest zabezpieczenie ścian świątyni, remont fundamentów, wykonanie posadzki i podłogi, a nawet dezynfekcja owadobójcza, odgrzybianie oraz zabezpieczenie ogniochronne elementów drewnianych ścian i podłóg.

miastopoznaj.pl

Opublikowano: 13 czerwca 2018