Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dyskutowali o drzewach i lasach

W dniach 17-19 października odbyła się konferencja naukowa „Drzewa i lasy w zmieniającym się środowisku”, zorganizowana przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku oraz Komisję Nauk Leśnych i Drzewnych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W pracach Komitetu Honorowego uczestniczył starosta poznański Jan Grabkowski.

Celem konferencji było zaprezentowanie najnowszych wyników prac badawczych z zakresu biologii i ekologii drzew oraz funkcjonowania lasów w świetle obserwowanych obecnie i przewidywanych w przyszłości zmian klimatycznych i powiązanych z nimi zaburzeń w środowisku. Obrady miały miejsce w Poznaniu oraz w Kórniku, a wzięło w nich 266 osób z całej Polski.

Podczas konferencji wygłoszono 9 referatów zaproszonych wykładowców: dr. Konrada Tomaszewskiego, prof. dr. Lee E. Frelicha (USA), dr. hab. Janusza Czerepko, prof. Barbary Godzik, prof. Jana Holeksy, prof. Zbigniewa W. Kundzewicza, prof. Jana Marka Matuszkiewicza, dr. hab. Macieja Skorupskiego oraz prof. Jerzego Szwagrzyka. Ponadto podczas konferencji przedstawiono 61 referatów oraz zaprezentowano 76 plakatów (w tym 43 plakaty wzięły udział w trzech konkursach dla młodych naukowców).

W ramach przeprowadzonych konkursów wyróżnieni młodzi naukowcy odebrali nagrody za najlepsze plakaty – nagrodę Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, nagrodę Przewodniczącego Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz nagrodę Dyrektora Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

Uczestnicy konferencji zapoznali się również z pracowniami Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku oraz prowadzonymi w nim badaniami, pospacerowali z przewodnikami po Arboretum Kórnickim oraz zwiedzili Zamek Kórnicki i specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę przygotowaną przez pracowników Zamku.

Na podstawie otrzymanych streszczeń zgłoszonych wystąpień przygotowano materiały konferencyjne pod redakcją Dominika Tomaszewskiego i Andrzeja M. Jagodzińskiego, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk (www.idpan.poznan.pl).

Konferencja była współfinansowana ze środków powiatu poznańskiego. Patronat nad konferencją objęli: prof. Jan Szyszko – Minister Środowiska, prof. Stefan Malepszy – Wiceprezes PAN oraz dr inż. Konrad Tomaszewski – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Tekst: Andrzej M. Jagodziński (zastępca dyrektora ds. organizacji i rozwoju Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk)
Zdjęcia: Tomasz Leski

Opublikowano: 21 października 2016