Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Naprawiamy drogi powiatowe

Trwające przebudowy ulic Poznańskiej w Skórzewie i Kierskiej w Kiekrzu oraz budowa nowego mostu w Borkowicach – to trzy, największe tegoroczne zadania drogowe, których wartość ze względu na bardzo szeroki i kompleksowy zakres robót, opiewa na kwotę kilkanaście milionów złotych łącznie. Ich realizacja nie byłaby możliwa bez dofinansowania zewnętrznego. Dzięki bardzo wysoko ocenionym wnioskom, Powiat Poznański otrzymał 5 mln dofinansowania na modernizację dwóch odcinków dróg powiatowych oraz 1,3 mln na rozbiórkę i budowę nowego mostu.

Kontynuujemy ulicę Poznańską

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2012-2015 kontynuowana jest modernizacja ulicy Poznańskiej w Skórzewie (gmina Dopiewo). W ubiegłym roku Powiat Poznański pozyskał na pierwszy etap przebudowy tej drogi dofinansowanie w ramach NPPDL. W tym roku możliwa jest kontynuacja robót, które obejmują odcinek od ulicy Batorowskiej do ulicy Zakręt (na dł. 0,788 km). W ramach prac w lipcu dokończono roboty związane z budową kanalizacji deszczowej, wykonano też przełożenie istniejącej kanalizacji sanitarnej. Po prawej stronie drogi wykonano ciąg pieszo-rowerowy, powstał chodnik ze zjazdami do posesji i zatoka autobusowa oraz miejsca postojowe. Na poszerzeniu drogi ułożono podbudowę z tłucznia kamiennego i częściowo z betonu asfaltowego. Z kolei w sierpniu rozpoczęto roboty drogowe po drugiej stronie ulicy (polegające na rozbiórce, układaniu krawężników i ścieków przykrawężnikowych). W planach jest też m.in. układanie nawierzchni z kostki betonowej ciągu pieszo-rowerowego, zjazdów do posesji i zatoki autobusowej, frezowanie nawierzchni, układanie podbudowy na poszerzeniach.
Obecne prace prowadzone są w takim zakresie, aby od września cały ruch pieszych do pobliskiej szkoły odbywał się bezpiecznie prawą stroną drogi, po nowych chodnikach i ciągu pieszo-rowerowym.
Z kolei na przełomie września i października wykonana zostanie nawierzchnia bitumiczna drogi, warstwa wyrównawcza i wiążąca oraz nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Ulica Kierska od granicy z Poznaniem

Drugim zadaniem, które otrzymało dofinansowanie z NPPDL 2012-2015 jest modernizacja ulicy Kierskiej w Kiekrzu (gmina Rokietnica).
Do tej pory, na modernizowanym blisko kilometrowym odcinku drogi wykonano kanalizację deszczową. Nawierzchnia została poszerzona a tam, gdzie występowała słaba nośność jezdni – nastąpiła wymiana jej konstrukcji. W sierpniu na całej długości przebudowywanej ulicy Kierskiej układana jest podbudowa nawierzchni z betonu asfaltowego oraz warstwy wiążącej. Ponadto kontynuowane będą prace związane z dokończeniem budowy chodników, zjazdów i zatok autobusowych.
Po zakończenie przebudowy ul. Kierskiej i ul. Poznańskiej nastąpi odseparowanie ruchu pieszego i rowerowego od ruchu pojazdów. A dzięki wprowadzeniu elementów uspokojenia ruchu zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Dodatkowo za komfort i bezpieczeństwo jazdy odpowiadać będzie też równa, odnowiona nawierzchnia. Zakończenie prac planowane jest na połowę października. Oba zdania współfinansowane są w ramach NPPDL 2012-2015 oraz z budżetów Gmin odpowiednio; Rokietnicy, Dopiewa i Powiatu Poznańskiego.

Nowy most w Borkowicach

Most w Borkowicach jest drugim, powiatowym obiektem realizowanym przy finansowym wsparciu z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Obecnie po całkowitej rozbiórce starej konstrukcji, wykonano zbrojenia nowych, żelbetowych podpór dla nowego mostu. Po jego betonowaniu, na wykonanych podporach nastąpił montaż ustroju nośnego obiektu. Z kolei w sierpniu zainstalowano prefabrykowane belki, na których została wylana płyta nośna obiektu. Wykonane zostanie też umocnienie narzutem kamiennym brzegów kanału. Po zakończeniu prac, ruch nowym mostem ruch odbywać się będzie dwoma pasami i chodnikiem. Dotacja przyznana Powiatowi Poznańskiemu na obiekt w Borkowicach wynosi 1,3 mln zł.
Inwestorem dla wszystkich trzech zadań jest Powiat Poznański, który realizuje swoje zadania poprzez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Zdjęcia: ZDP w Poznaniu