Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Sty 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Nagrody dla najlepszych

– Doceniamy ludzi, którzy stawiają sobie ambitne cele i później konsekwentnie je realizują – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

Kilka dni temu Zarząd Powiatu w Poznaniu ogłosił nabór wniosków o przyznanie Nagród Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz za wyniki sportowe w 2017 roku. Kto może się o nie ubiegać?
– Zacznijmy może od kultury. Nagrody mogą być przyznawane osobom fizycznym lub prawnym, a także innym podmiotom na podstawie osiągnięć jakie mają w szeroko rozumianej kulturze. A ta w powiecie z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie. Wnioski składają osoby mieszkające na terenie powiatu poznańskiego lub działający na jego rzecz. Nasze wyróżnienia wręczamy od 2009 roku. Za każdym razem doceniamy trzech przedstawicieli szeroko rozumianej kultury.

Kto w przeszłości odbierał te wyróżnienia?
W ubiegłym roku pierwszą nagrodę otrzymał zespół wokalny „Aspirynki” z Komornik. Wcześniej było to m.in. Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta w Swarzędzu, Kapela Dudziarska „Koźlary” czy też Teresa Rogozia-Olejnik, założycielka i opiekunka Klubu Pro Sinfonika im. Mieczysława Karłowicza przy LO w Kórniku. To dla nas ważny dzień, podczas którego organizujemy uroczystą galę. Dla nas kultura jest wyjątkowo istotną dziedziną życia. Z przyjemnością słucham, jak artyści mieszkający i tworzący w powiecie poznańskim, z dumą mówią o swoich korzeniach.

Jan Grabkowski i zespół Aspirynki

Jakie to są nagrody?
Pieniężne. Nagroda pierwszego stopnia wynosi 9 500 zł brutto. Nieco inaczej wygląda to w przypadku nagród sportowych. Tu wyróżnienia także są trzystopniowe, ale jest ich więcej, ponieważ wręczamy je w kilku kategoriach wiekowych. O nagrody mogą się ubiegać młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy starsi oraz młodzieżowcy. Doceniamy także najlepszych trenerów.

A młodych talentów jest chyba sporo…
Z roku na rok mamy coraz większą grupę uzdolnionych sportowców. Wystarczy zresztą zajrzeć na naszą stronę internetową, gdzie niemal codziennie można przeczytać o znakomitych wynikach naszych zawodników. Co mnie bardzo cieszy, odnoszą oni sukcesy w wielu dyscyplinach sportowych. To już nie jest tylko
lekkoatletyka czy kolarstwo, których przedstawiciele w minionych latach dominowali podczas gali wręczania nagród.

Na kogo kibice z powiatu poznańskiego powinni zatem zwrócić uwagę?
Praktycznie każda z siedemnastu gmin ma się kim i czym pochwalić. Buk to świetne piłkarki ręczne, Swarzędz koszykówką stoi, a Murowana Goślina – siatkówką. W Luboniu natomiast coraz głośniej o tenisistkach stołowych. O kolarzach z Kórnika i Tarnowa Podgórnego nie ma co chyba nawet wspominać, bo reprezentanci tych klubów zdobywają medale nawet na imprezach międzynarodowych. A to tylko niektóre przykłady. Nawet w takich dyscyplinach jak żużel mamy swoich przedstawicieli. To tylko pokazuje, że jako powiat mocno wspieramy młodych sportowców i ich trenerów.

Czyli hasło „powiat poznański stawia na sport” nie jest bez pokrycia?
Oczywiście, że nie. W powiecie doceniamy ludzi, którzy stawiają sobie ambitne cele i później konsekwentnie je realizują. Cieszymy się też, że zawodnicy w przeszłości przez nas nagradzani, jak choćby Anna Jagaciak czy Katarzyna Pawłowska, reprezentowali nasz kraj na igrzyskach olimpijskich. To dotyczy zresztą także innych dziedzin życia. Nagrody przyznajemy także najzdolniejszym uczniom, doceniamy ludzi związanych z edukacją, a także wspomnianą na początku kulturą.

Gdzie i do kiedy można składać wnioski o przyznanie nagrody?
Wnioski składa się osobiście lub drogą pocztową w nieprzekraczalnym terminie do 28 maja 2018 roku, do godziny 12.00. W tym przypadku decyduje data i godzina wpływu do Kancelarii Starostwa przy ul. Jackowskiego. Wszystkie regulaminy oraz potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie powiatu www.powiat.poznan.pl

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Wszystkie informacje na temat nagród z kultury TUTAJ
Wszystkie informacje na temat nagród ze sportu TUTAJ

Jan Grabkowski wraz z Nikol Płosaj kolarką Jedynki Kórnik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 maja 2018