Nikol Płosaj srebrna w elicie

Nikol Płosaj z UKS Mróz Jedynki Kórnik została wicemistrzynią Polski w wyścigu elity ze startu wspólnego. Kolarze o medale rywalizowali na trasie wokół Ostródy. Na najwyższym stopniu podium stanęli Michał Kwiatkowski (Team Sky) i Małgorzata Jasińska (Movistar Team). Ta druga popisała się skutecznym, samotnym atakiem na ostatniej pętli i ze sporą, bo 50-sekundową przewagą przyjechała na matę. Za nią finiszowała 16-osobowa grupa, z której najszybsza była właśnie Nikol Płosaj, będąca jeszcze młodzieżowcem.

Tuż za nią uplasowała się Daria Pikulik. Szóste miejsce w elicie zajęła inna zawodniczka UKS Mróz Jedynki Kórnik, Monika Graczewska. – Dzięki temu nasze zawodniczki zdobyły medale mistrzostw Polski w rywalizacji orliczek, którą klasyfikowano osobno. Nikol wywalczyła złoty medal, a Monika brązowy. Asia Golec w tej kategorii wiekowej zakończyła wyścig na ósmym miejscu. Wcześniej, podczas piątkowej czasówki orliczek rozgrywanej na polach Grunwaldzkich, Nikol Płosaj uplasowała się na drugiej pozycji, przegrywając zaledwie o 3 sekundy z Agnieszką Skalniak. W sumie z mistrzostw wracamy zatem z czterema medalami – opisuje trener Robert Taciak.

Najlepsze zawodniczki mistrzostw Polski. Od lewej: Nikol Płosaj, Małgorzata Jasińska oraz Daria Pikulik

Dziewiąta na mecie wyścigu ze startu wspólnego elity zameldowała się Katarzyna Pawłowska, była zawodniczka z Kórnika, obecnie reprezentująca Team Virtu Cycling Women. Była mistrzyni świata w kolarstwie torowym lepiej wypadła w jeździe indywidualnej na czas, w której o 21 sekund przegrała z Małgorzatą Jasińską, która tym samym ustrzeliła w Ostródzie dublet.

Warto przy tym dodać, że dla pochodzącej z Barczewa 34-letniej zawodniczki były to już kolejne złote medale mistrzostw Polski w karierze. Wcześniej koszulkę z orzełkiem na piersi zdobywała także w latach 2009, 2010 i 2015. W tym roku było jej jednak nieco łatwiej, ponieważ na starcie zabrakło Katarzyny Niewiadomej. W rywalizacji juniorek ze startu wspólnego wygrała Marta Jaskulska (KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska), a dziesiąte miejsce zajęła Natalia Szymczak z UKS Mróz Jedynki Kórnik.

Bohaterem wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn okazał się Michał Kwiatkowski. Były mistrz świata wygrał po finiszu z grupy, pokazując plecy Maciejowi Bodnarowi (Bora-hansgrohe) oraz Łukaszowi Owsianowi (CCC Sprandi Polkowice). Kolarze mieli do pokonania trasę długości 204 km. W rywalizacji na czas bohaterowie byli podobni. Najlepszy okazał się Maciej Bodnar, a Michał Kwiatkowski zajął trzecią lokatę. Na drugim stopniu podium stanął Marcin Białobłocki. W wyścigu ze startu wspólnego juniorów najlepszy był Łukasz Michalski (UKS Moto Agbud Stelweld Jelcz Laskowice), a Jakub Śmieszek z Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne został sklasyfikowanym na dziesiątej pozycji.

Wyśmienitą formę zaprezentowali także adepci kolarstwa z Jedynki na Mistrzostw Polski szkółek kolarskich w Raszkowie. Pierwszego dnia rozegrano jazdę indywidualną na czas, podczas której wychowankowie Roberta Taciaka zdobyli aż trzy tytuły mistrzowskie. W kategorii 13-latków swoją klasę potwierdziła Marysia Hoffmann, nie dając żadnych szans rywalkom. Czwarty czas dnia uzyskała Julia Przymusińska, tracąc do brązowego medalu zaledwie sekundę. Do Kórnika powędrowało także „złoto” wśród 13-latków, które wywalczył Dawid Wika-Czarnowski. Trzeci złoty medal padł łupem Mateusza Przymusińskiego (kategoria 14 lat). Dzień później ten sam zawodnik zdobył srebro w wyścigu ze startu wspólnego.