Nowy most na rzece Wirynce

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 12 października 2017

Przebudowa mostu na rzece Wirynce w Komornikach dobiegła końca. Kierowcy mogą już tędy przejeżdżać. Inwestycja kosztowała powiat poznański ponad 1,3 mln zł. Stary most na rzece Wirynce w Komornikach był w fatalnym stanie technicznym i wymagał gruntownej modernizacji. Został całkowicie rozebrany. – Nowy most spełnia wymogi klasy technicznej B co oznacza, że jego nośność wzrosła do 40 ton – mówi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Konstrukcja obiektu jest stalowa. Na wlocie i wylocie mostu zaprojektowano żelbetowe ściany oporowe, które zostały połączone z fundamentami konstrukcji.

Obecnie szerokość jezdni wynosi siedem metrów. Po obu jej stronach powstały chodniki. Ten znajdujący się po stronie zachodniej jest szeroki na dwa metry, natomiast szerokość drugiego wynosi 2,5 metra. Dzięki temu po wschodniej stronie w przyszłości chodnik będzie służył nie tylko pieszym, ale i rowerzystom. Przebudowa mostu kosztowała ponad 1,3 mln zł. Powiat poznański zdobył dofinansowanie na tę inwestycję. Ponad 600 tys. zł starostwo pozyskało z Ministerstwa Infrastruktury. – Co roku składamy wnioski, by pozyskać pieniądze z 10-procentowej rezerwy ogólnej, która jest specjalnie w tym celu zostawiana w ministerstwie – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański.

Opublikowano: 12 października 2017