Przekaż 1%

To już kolejny rok, w którym Jan Grabkowski, Starosta Poznański, zachęca mieszkańców do przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających na terenie powiatu poznańskiego.

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?

KROK 1 należy wybrać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać 1% podatku

Na terenie powiatu poznańskiego obecnie działają 52 organizacje pożytku publicznego (lista poniżej).

Organizacji starających się o nasz 1% jest sporo. Jeśli nie jesteśmy pewni, którą z nich wspomóc, sprawdźmy czym się zajmuje i na co przeznacza pieniądze. Warto wspierać OPP działające najbliżej nas. W naszym mieście, gminie czy powiecie mamy możliwość śledzenia ich działalności, a także skorzystania z pomocy czy uczestniczenia w działaniach przez nie organizowanych.

KROK 2 należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38)

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są “Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% podatku.

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Urząd Skarbowy przekaże następnie łączną kwotę, którą podatnicy przekazali danej organizacji, na jej konto.

Organizacje_Pozytku_Publicznego z terenu Powiatu Poznańskiego

Redaktor: Administrator strony