MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Senior, czyli człowiek aktywny

Żyjemy coraz dłużej, nasze społeczeństwo się starzeje. W powiecie poznańskim już teraz mieszka blisko 36,5 tysiąca kobiet po sześćdziesiątce oraz ponad 17 tysięcy mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat.

Wkroczenie w wiek seniora nie musi być końcem świata. – W powiecie poznańskim walczymy ze stereotypem człowieka starego i staramy się aktywizować seniorów. Dofinansowujemy m.in. warsztaty edukacyjne, zajęcia nordic walking, wraz z policją organizujemy spotkania mające na celu uchronić osoby starsze przez różnymi rodzaju oszustami. I zawsze jest na nich wysoka frekwencja. Wspieramy również portal internetowy “Brawo senior” – mówi Zygmunt Jeżewski, członek zarządu Powiatu w Poznaniu.

Seniorzy mogą też korzystać z innych form wsparcia. – Pomagamy w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego czy też w likwidowaniu barier architektonicznych. Co roku organizujemy Dzień Seniora. I co roku mamy problem, gdzie pomieścić wszystkich gości, bo zainteresowanie imprezą jest ogromne – dodaje Zygmunt Jeżewski. Osoby najbardziej aktywne działają w lubońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, którego motto “Senior nie musi siedzieć” najlepiej oddaje charakter “uczelni”.

noc+świętojańska+1

– Chodzimy tam by się realizować. Ludzie po sześćdziesiątce też uwielbiają tańczyć, chcą zwiedzać. A tam możemy to robić. Mamy także sekcje literacką, językową, informatyczną i  sportową. Osoby, których można tam spotkać imponują witalnością, chcą smakować życie – mówi Henryka Michalska, słuchaczka Uniwersytetu.

Wiele osób starszych cały czas jest też aktywnych zawodowo. – I bardzo dobrze. Pamiętam, że przed kilkoma laty, jak dużo młodych ludzi wyjechało w poszukiwaniu pracy do Anglii czy Irlandii, pracodawcy nagle zaczęli dostrzegać wartość ludzi starszych. Wiele programów realizowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy jest adresowanych właśnie do osób powyżej 50 lat. Wspieramy też tych, którzy ich zatrudniają. Część pracodawców ma wątpliwości, czy zdecydować się na taki krok, ale później …sami zachęcają innych by poszli w ich ślady. Bo warto – przekonuje Zygmunt Jeżewski.

Wielu seniorów wymaga jednak pomocy. I to całodobowej. Z myślą o nich powstał Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach. – Maksymalnie może u nas mieszkać sto osób. Średnia wieku naszych podopiecznych na ten moment to prawie 80 lat. Mieszkają u nas ludzie z całej Polski, bo ośrodek ma zasięg ponadlokalny i każdy może sobie wybrać, gdzie chce spędzić starość – mówi Robert Leszczak, zastępca dyrektora DPS w Lisówkach. Malownicze położenie Domu i jego infrastruktura sprzyja zdrowemu stylowi życia.

oczko+wodne1

– Leśny mikroklimat, alejki spacerowe, oczko wodne, to tylko niektóre elementy otoczenia, które sprzyjają w prowadzeniu zajęć nornic walking, korzystaniu z siłowni zewnętrznej dostosowanej do seniorów i osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy naszego Domu mają ponadto dostęp do bloku rehabilitacyjnego i sali gimnastycznej. Na naszym terenie funkcjonują też salonik fryzjersko-kosmetyczny, biblioteka, sklepik, kaplica, sala telewizyjna, sala gier. Wszystkie zajęcia prowadzone są oczywiście przez specjalistów – zapewnia Robert Leszczak.

Propozycja dla mieszkańców DMS w Lisówkach, dotycząca aktywnego spędzania czasu jest bardzo szeroka i dostosowana do potrzeb i możliwości seniorów. Pomimo, że Dom nie znajduje się w centrum miasta, mieszkańcy nie zamykają się w jego „czterech ścianach”. Wraz z opiekunami aktywnie uczestniczą w życiu społeczności lokalnej, starając się być jej pełnoprawnymi i wartościowymi członkami.

– Dom współpracuje z wieloma szkołami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi. Często gościmy uczniów szkół podstawowych czy gimnazjów, którzy prezentują różne formy twórczości artystycznej, przedstawień teatralnych. Od kilku lat współpracujemy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Nasi mieszkańcy pod okiem kadry Uniwersytetu oraz jego studentów są autorami muralu. Brali też czynny udział w budowie budek lęgowych dla ptaków, a ostatnio uczestniczyli w warsztatach ceramicznych – wylicza wicedyrektor ośrodka.

Dzięki współpracy z Miejską Radą Seniorów w Poznaniu seniorzy z Lisówek mogli brać udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, wycieczce statkiem po Warcie, czy zwiedzaniu dawnego Okrąglaka. – W okresie wiosenno-letnim oferujemy naszym mieszkańcom także wycieczki, których celem jest poznanie atrakcji turystycznych powiatu, takich jak Zamek w Kórniku, Pałac w Rogalinie, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Nasi seniorzy biorą również czynny udział w imprezach wyjazdowych – dodaje Robert Leszczak.

Nie sposób też nie wspomnieć, że DPS w Lisówkach jest organizatorem Festynu Integracyjnego „Barierom Stop” pod patronatem starosty poznańskiego, który corocznie gromadzi w Lisówkach ponad 300 osób. – Jego ideą jest pokazanie, że ani wiek, ani niepełnosprawność nie jest przeszkodą do wspólnej zabawy – kończy Robert Leszczak. Z ofertą Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach będzie się można zapoznać  podczas targów „Viva Seniorzy”, które odbędą się w dniach 12-13 maja w Poznaniu na terenie MTP.

wejście+główne

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 kwietnia 2017