Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Spotkania z muzyką cerkiewną

W dniach 24-27 sierpnia odbyły się Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną. Udział w nich wzięły trzy chóry: Chór Swiato-Pokrowskiej Katedry Prawosławnej z Grodna (Białoruś) pod dyrekcją Dmitrija Szepielewa, Chór Kameralny Litewskiej Diecezji Prawosławnej „Swietilien” z Wilna pod dyrekcją Wadima Maszyna oraz Chór Kameralny Cappella Musicae Antiquae Orientalis z Poznania pod dyrekcją Leona Zaborowskiego.

Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów w wybranych miejscowościach Wielkopolski. Łącznie odbyło się osiem koncertów, w Opalenicy, Wolsztynie, Rostarzewie, Poznaniu i w Grodzisku. Szczególnie uroczystą oprawę miał Koncert Galowy Międzynarodowych Spotkań  z Muzyką Cerkiewną, który odbył się w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku.

W wypełnionym po brzegi Kościele zasiedli słuchacze z Wielkopolski oraz innych regionów kraju, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, a także zaproszeni goście. W koncercie zaprezentowały się wszystkie chóry uczestniczące w festiwalu. Ostatnim akcentem Koncertu Galowego było wykonanie przez połączone chóry uroczystego „Gaude Mater” oraz „Mnogaja lieta” pod kierownictwem dyrektora festiwalu, Leona Zaborowskiego.

Międzynarodowe spotkania z Muzyką Cerkiewną spotkały się one z dużym zainteresowaniem słuchaczy we wszystkich miejscach. Według szacunkowych danych koncerty wysłuchało około tysiąc słuchaczy. Ważnym punktem Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Cerkiewną był również Międzynarodowy Piknik Chóralny z udziałem chórów i zaproszonych gości.

Autor: Anna Supsar

Opublikowano: 29 sierpnia 2017