Światowy Dzień Rzucania Palenia (15.11.2018)

logo radio poznań

Pali średnio co czwarty Polak. Ci, którzy rzucili palenie mówią, że czują się po prostu lepiej. – Rzuciłem rok temu palenie. Źle się czułem po nocach, więc stwierdziłem, że na pewno jest to spowodowane paleniem papierosów przez dłuższy czas, czyli u mnie to było około 10 lat. Teraz lepiej mi się oddycha, przede wszystkim – mówią poznaniacy. – Niestety ponownie wraca moda na palenie wśród młodych ludzi i co jest też takie zauważalne – tak zwane palenie okazjonalne, czyli jak to się mówi imprezowe. Z tych badań i tych wywiadów, które prowadziliśmy z ludźmi przy okazji badań, to nawet dochodzi do tego, że osoby potrafią nie palić, a idąc na imprezę potrafią wypalić nawet paczkę papierosów – mówi Beata Rutkowska z Powiatowej Stacji Sanepidu w Poznaniu. W tym tygodniu w różnych punktach Poznania można sobie sprawdzić, jak bardzo nasze płuca są zanieczyszczone tlenkiem węgla, czyli czadem. Dziś pracownicy Sanepidu badali pracowników i mieszkańców w siedzibie starostwa. Radzili też, jak rzucić palenie. Podobną akcję zorganizowało Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Radio Poznań

Opublikowano: 15 listopada 2018