Takiej szkoły jeszcze nie było

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 15 listopada 2016

Przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego. Jego budowa rozpocznie się w przyszłym roku i będzie kosztować ponad 30 mln zł. – Planujemy, by jego budowa rozpoczęła się w kwietniu przyszłego roku – mówi wice- starosta poznański Tomasz Łubiński. Prace nad  powstaniem centrum potrwają około roku. Oznacza to, że będzie można się tam szkolić w 2018 roku.

Centrum Kształcenia Praktycznego powstanie przy Zespole Szkół nr 1 na os. Mielżyńskiego. – Uczniowie na tym zyskają, bo będą mieli dostęp do  bardzo dobrze wyposażonych pracowni – stwierdza Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS 1 w Swarzędzu. – Oczywiście, nasze pracownie już teraz są na wysokim poziomie. Część z nich zostanie przeniesiona, część wyposażona w nowy sprzęt.

Władze Powiatu Poznańskiego zamierzają inwestować w nowoczesne technologie. W trzykondygnacyjnym budynku centrum, na powierzchni ponad 3700 mkw., znajdą się pracownie: montażu urządzeń i systemów mechatronicznych, systemów energetyki odnawialnej, obróbki mechanicznej, dokumentacji i sterowania systemów OZE/KNX, elektrotechniki i elektroniki, technik spajania metali, technologii przetwarzania drewna czy obróbki ręcznej i montażu. Szkolić będą tam mogli się też tapicerzy i specjaliści z branży samochodowej.

Na ofercie centrum zyska jednak nie tylko młodzież, ale też nauczyciele i inne osoby dorosłe, które będą chciały skorzystać z oferty Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych (tzw. KKZ-tów). Te kończą się uzyskaniem certyfikatu i zdobyciem konkretnych kompetencji.

– Podobne rozwiązania stosuje się już teraz w Niemczech – zauważa Jan Grabkowski, starosta poznański. – Gdy pracodawca nie chce pozbywać się dobrego pracownika, a aktualnie nie ma dla niego pracy, wysyła go na  specjalistyczne szkolenie. Dzięki temu pracownik zyskuje dodatkowe kwalifikacje i gotowość do ewentualnej zmiany branży.

Osoby, które przyjadą na  szkolenie do Swarzędza, będą mogły spędzić tam kilka dni. Centrum wyposażone będzie w pokoje hotelowe i restaurację. Te jednocześnie będą służyć jako miejsce szkoleń dla przyszłych hotelarzy, kucharzy czy kelnerów.

Budowa CKP będzie kosztować ponad 30 mln zł. Część pieniędzy (prawie 17 mln zł) władze powiatu chcą pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budowa centrum to jedno. Jednocześnie realizowane będą tzw. projekty miękkie, m.in. „Gotowi do pracy”, który zakłada zarówno rozwój infrastruktury (dzięki temu wyposażone zostaną cztery kolejne pracownie), jak i podnoszenie kwalifikacji zawodowej – zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych.

Opublikowano: 16 listopada 2016