Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

40 lat Szpitala w Puszczykowie

W sali konferencyjnej Szpitala w Puszczykowie im. prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 40-lecia placówki. Gospodarzami uroczystości byli: Ewa Wieja prezes zarządu szpitala i Jan Grabkowski starosta poznański. – Szpital działa jako spółka akcyjna, która w stu procentach jest własnością powiatu poznańskiego i zapewniam, że jest w dobrej kondycji. Ostatnie lata, to pasmo stałych inwestycji. One zresztą cały czas trwają. Ich symbolem jest żuraw pracujący przy budynku głównym, gdzie obecnie powstaje szyb windowy do bloku operacyjnego – mówił Jan Grabkowski.

– Dla mnie najważniejszą datą w historii szpitala jest 20 luty 2004 roku, kiedy to udało nam się odzyskać placówkę, która była wówczas dzierżawiona przez nieuczciwych przedsiębiorców. Od tego momentu szpital systematycznie się rozwija. Najpierw było spłacanie długów, a następnie zaczęła się jego modernizacja i poprawianie standardów. Wszystko po to, by chorzy mogli się leczyć w jak najlepszych warunkach. Ostatnie lata, to także walka o istnienie na trudnym rynku usług medycznych. Teraz mamy się jednak czym chwalić, ponieważ jesteśmy jedną z najlepszych i najnowocześniejszych placówek w kraju – dodał wyraźnie wzruszony starosta poznański.

Obecnie Szpital w Puszczykowie dysponuje 17 oddziałami. Okulistyczny oraz ortopedyczny cieszą się renomą w całym kraju. – Wyróżniamy się posiadanym sprzętem i kadrą specjalistyczną. Wykonujemy unikatowe zabiegi. Jesteśmy jednym z głównych ośrodków leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób kości i układu więzadłowo-stawowego oraz znaczącym uczestnikiem rynku usług medycznych w zakresie okulistyki, urologii oraz chorób wewnętrznych. Jako jeden z nielicznych szpitali na terenie województwa wielkopolskiego posiada nowy, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt Oddział Opieki Paliatywno-Hospicyjnej – wyliczała prezes Ewa Wieja.

Rocznie w lecznicy wykonywanych jest blisko siedem tysięcy zabiegów oraz 245 tysięcy badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Zakład zatrudnia 600 pracowników, w tym lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, diagnostyków laboratoryjnych, rehabilitantów, fizjoterapeutów oraz personel medyczny, jak również pracowników administracji. Elementem wyróżniającym placówkę jest wieloprofilowość, zarówno w zakresie leczenia zachowawczego jak i operacyjnego.

Już wkrótce szpital będzie się mógł pochwalić nowym blokiem operacyjnym. – Prace rozpoczną się najpóźniej jesienią. To będzie nasza najważniejsza inwestycja w najbliższym czasie. W tej chwili trwa już budowa jedenastokondygnacyjnego szybu windowego, który będzie łączył wszystkie oddziały z nowym blokiem operacyjnym. Ten będzie się składał z pięciu sal operacyjnych oraz nowej sali wybudzeń. Oprócz tego planujemy sporo inwestycji uzupełniających – poinformował Piotr Reiter, wiceprezes zarządu.

Gala Jubileuszowa z okazji 40-lecia Szpitala w Puszczykowie była także świetną okazją do wręczenia medali i nagród osobom szczególnie zasłużonym dla placówki. W trakcie uroczystości zaprezentowano również prezentację i film o szpitalu. Goście mieli okazję także wysłuchać okolicznościowych wykładów z zakresu medycyny i prawa. Równolegle w sali wykładowej odbywała się konferencja naukowa „Zdrowie w nauce i praktyce. Czterdziestolecie szpitala w Puszczykowie. Doświadczenia i rozwój”.

Opublikowano: 3 czerwca 2016