Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Rajd pojazdów zabytkowych

Automobilklub Wielkopolski w dniach 1-3 września już po raz 44. był organizatorem Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Jest to jeden z najstarszych tego typu rajdów w Polsce. Patronat Honorowy nad tegoroczną imprezą objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Poznański Jan Grabkowski i Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

W rajdzie udział wzięło 40. pojazdów wyprodukowanych przed 1985 rokiem. Do najciekawszych należały Citroen B14 z 1928 r., Plymouth z 1929 r., z tego roku również Ford A Sport Coupe i Desoto Model K oraz MG TD z 1952 r. Można było obejrzeć również kilka różnych modeli mercedesów oraz samochody znane z ulic z czasów PRL-u jak Trabant, Fiat 125p, Fiat 126p, Polonez, Nysa czy Syrena.

1 września zawodnicy o zacięciu sportowym ścigali się w Memoriale im. Henryka Rucińskiego na Torze „Poznań”. Mimo, iż pogoda nie dopisała, zawodnicy byli w dobrych humorach i taki szczegół jak deszcz, nie przeszkodził im w rywalizacji o podium. Była adrenalina i wielkie emocje. Były poślizgi mniej lub bardziej kontrolowane, ale wszyscy bezpiecznie dotarli do mety. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.

Następnego dnia, ranek powitał wszystkich piękną, słoneczną pogodą. O godzinie 10.00 pierwsze załogi wyruszyły na trasę raju spod Hotelu „Delicjusz” w Trzebawiu. Zawodnicy pokonali trasę 95 km, która przebiegała malowniczymi drogami Wielkopolski. Na uczestników, na trasie rajdu czekały do wykonania próby sportowe i zręcznościowe.

Jedną z bardziej widowiskowych prób była tzw. próba na „najlepszego strażaka rajdu”. Polegała ona na ubraniu pełnego munduru strażackiego na czas, a następnie za pomocą pompy strażackiej strącenie w ciągu 15 sekund dwóch pachołków. Śmiechu było co niemiara. Po zakończonym zadaniu uczestnicy rajdu mogli napić się kawy i herbaty, o co zadbali strażacy z OSP w Niepruszewie.

Inną zabawną konkurencją był slalom z przeszkodami w tzw. „pijanych okularach”  z użyciem starej, skrzeczącej taczki. Zadanie, które z pozoru wydawać mogłoby się łatwe, dla niektórych okazało się problematyczne. Dzięki temu i zawodnicy i publiczność mieli okazję by się pośmiać. Podczas tegorocznego rajdu, uczestnicy wykonywali także próbę sportową po nitce toru kartingowego na Torze „Poznań”.

Najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym momentem 44. Międzynarodowego Poznańskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych był jednak Konkurs Elegancji na Placu Wolności w Poznaniu. Uczestnicy zaprezentowali się w pięknych, stylowych kreacjach nawiązujących do epoki swojego pojazdu. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców.

Autor: Beata Tomaszkiewicz

Opublikowano: 5 września 2017