Będą darmowe szczepienia przeciwko grypie (05.03.2019)

logo Gazety Wyborczej

45 tys. osób z Metropolii Poznań będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szczepień profilaktycznych przeciwko grypie. Ponad 4 mln zł na ten cel wyłoży Unia Europejska.

Statystyki nie pozostawiają żadnych złudzeń. To zachorowania na grypę najczęściej są przyczyną lekarskich zwolnień L4. Np. w styczniu 2019 r. w Wielkopolsce odnotowano prawie 77 tys. zachorowań na grypę, z czego ponad pół tysiąca chorych wymagało hospitalizacji, a dwie osoby zmarły. Stąd pomysł szczepień przeciwko grupie, które finansowane byłyby przez samorządy. Taki program został właśnie wsparty kwotą ponad 4 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

– Szczepienia przeciwko grypie będą realizowane przez trzy lata. Przewidujemy, że skorzysta z nich ok. 45 tys. osób. Grupą docelową są osoby w wieku od 50 do 64 lat. A także młodsze w wieku od 25 do 49 lat, które wykonują zawód wymagający kontaktu z dużą liczbą ludzi, a więc np. pracują w handlu, transporcie publicznym, oświacie, ochronie zdrowia czy też administracji – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego. Cały program wart jest ponad 4,6 mln zł i obejmuje całą Metropolię Poznań, a więc powiat i okoliczne gminy do 50 km od Poznania. Pozostałą kwotę 600 tys. zł samorządy muszą znaleźć w swoich budżetach. Tak zrobi na pewno powiat poznański.

– Na każdym kroku podkreślam, że warto się szczepić. To, że w obecnych czasach mamy do czynienia z tak dużą liczbą chorób, w dużej mierze wynika właśnie z tego, że coraz więcej ludzi unika szczepień – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Mieszkańcy skorzystają z ok. 40 punktów podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie takie szczepienia będą wykonywane. Także niektóre zakłady pracy, których pracownicy należą do grup zwiększonego ryzyka, dostaną taką szansę. Ze szczepieniami będą prowadzone działania informacyjno-edukacyjne na temat grypy, jej powikłań i profilaktyki. Zaplanowano również szkolenia dla pracowników służby zdrowia.

– Jestem przekonany, że gminy przyjmą tę ofertę. Polska cały czas należy do krajów, gdzie niewiele osób decyduje się szczepić przeciwko grypie – mówi Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne. Powiat poznański już od 2008 r. realizuje program szczepień ochronnych dla dziewcząt przeciw HPV. Programem objętych zostało ponad 8 tys. dziewczynek. Od 2013 r. dzieci szczepione są przeciwko pneumokokom, z czego skorzystało 7 tys. maluchów. – Jestem wielkim zwolennikiem szczepień ochronnych i wszystkich będę do nich zachęcał – mówi Grabkowski.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 6 marca 2019