Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

By zapobiegać tragediom…

W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań. W ich wyniku 7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, a 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla. W 70 procentach przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór czy cyjanowodór.

Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniem Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu rozpoczęły akcję edukacyjno- informacyjną ogólnopolskiej kampanii „Czad i ogień – Obudź czujność”. Wydarzeniu patronuje starosta poznański Jan Grabkowski, a akcja została zainicjowana podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 grudnia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Bardzo się cieszę z tej akcji, bo to cenna inicjatywa. My od 2013 roku realizujemy projekt mający na celu rozpropagowanie instalowania w domach czujki tlenku węgla. Setki takich czujek już rozdaliśmy. Niestety, ludzie potrafią być nierozsądni. Palą nie wiadomo czym i w nie do końca sprawnych urządzeniach. Przez to później mamy do czynienia z tragediami. Dlatego każde takie działanie jest potrzebne. Propagujemy hasło „Bezpieczny powiat” i będziemy się w takie akcje angażować – powiedział Jan Grabkowski.

W dotychczasowych edycjach konkursu „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”, o której wspomniał starosta poznański, udział wzięło 1343 mieszkańców powiatu, którzy wygrali 546 czujek czadu. Łącznie do tej pory zakupiono 714 czujek na kwotę 67.000,00 złotych. – Sam mam takie czujki w domu i zawsze sprawdzam, czy są sprawne – dodał Jan Grabkowski. Regulamin piątej edycji konkursu jest udostępniony m.in. na stronach www.powiat.poznan.pl oraz www.kmpsp.poznan.pl

W Polsce nie ma przepisów zobowiązujących do instalacji w domach czujek dymu, jednak umieszczenia takich urządzeń może uchronić przez utratą życia oraz zniszczeniem mienia w wyniku pożaru. – Takie urządzenie kosztuje ok. 70-80 zł., a może uratować życie. W okresie zimowym ludzie często uszczelniają mieszkania, niekiedy zatykają kratki wentylacyjne, a bez cyrkulacji powietrza o tragedię dużo łatwiej. Warto o tym pamiętać – dodał Jacek Michalak Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Konferencja Ogień i czad – prezentacja

Opublikowano: 8 grudnia 2016