MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dostali nowe busy

– Od teraz każdą wspólną drogę pokonamy nowym samochodem – mówią z uśmiechem na ustach pracownicy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” w Luboniu, którzy 28 marca otrzymali nowy bus dla swoich podopiecznych. Nowe auto trafiło również do podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych w Owińskach (gmina Czerwonak). Z kolei Stowarzyszenie „Promyk” w Konarzewie otrzyma autobus, którego przekazanie auta nastąpi w kwietniu.

Zakup nowych samochodów był możliwy, dzięki temu, że powiat poznański przystąpił do programu wyrównywania różnic między regionami (prowadzony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i otrzymał 260 tys. zł, przez co mógł zakupić dwa specjalistyczne busy oraz autobus. 9-osobowy bus z dofinansowaniem 79 tysięcy trafił do „Wspólnej Drogi”. Auto jest dostosowane do przewożenia osób bezpośrednio na wózku inwalidzkim.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zakup samochodu to znaczna poprawa, jakości życia i podróży, a także spore oszczędności – mówi Beata Depczyńska, kierownik WTZ. – Do tej pory musieliśmy wynajmować busa z firmy zewnętrznej. Od teraz jesteśmy niezależni, a zaoszczędzone pieniądze planujemy przeznaczyć m.in. na doposażenie pracowni dla podopiecznych – dodaje.

Podczas uroczystego przekazania busa pracownicy i podopieczni przygotowali kilka niespodzianek oraz krótki program artystycznym dla przybyłych gości. W wydarzeniu wzięli udział m.in. : Zygmunt Jeżewski (Członek Zarządu Powiatu w Poznaniu), Anna Skupień (Dyrektor Wielkopolskiego PFRON), Małgorzata Machalska (Burmistrz Lubonia), Wojciech Mól (z-ca Dyrektora PCPR) oraz terapeuci i uczestnicy Warsztatu.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga”, działa w Luboniu od 2005 r. Zrzesza niepełnosprawnych, ich rodziców, opiekunów oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Prowadzi działalność, której celem jest ułatwienie funkcjonowania w codziennym życiu osobom dotkniętym przez los niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.

Przede wszystkim pomaga w procesie ich rehabilitacji oraz integracji ze światem zdrowych ludzi, poprzez organizowane liczne wyjazdy integracyjne, wyjścia do placówek kulturalno-oświatowych, wspólne spotkania i zajęcia terapeutyczne. Członkowie Stowarzyszenia prezentują swoje talenty podczas takich imprez jak „Dni Lubonia”, „Dzień Dziecka” czy „Bożonarodzeniowe Jasełka”.

Tego samego dnia nowoczesny bus trafił również do Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Kole Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu w Owińskach, które funkcjonują od sierpnia 2004 roku. – Nowy samochód ułatwi nam funkcjonowanie, będziemy brać udział w warsztatach i konkursach, które do tej pory z braku sprawnego auta były dla nas niedostępne – mówi Małgorzata Wołosz, kierownik WTZ.

– Nazwaliśmy je „Auto dla Tomka”, ale pod tym imieniem kryją się imiona wszystkich naszych podopiecznych, dla których nowy samochód to nowe możliwości – dodaje.  Na zajęcia w Owińskach przychodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w wieku od 19 do 51 lat. Uczestnicy warsztatów uczą się niezbędnych w codziennym życiu umiejętności m.in. w pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej, komputerowej czy muzycznej.

Do dyspozycji na terenie warsztatów jest również psycholog oraz rehabilitant. Zajęcia dla nich to znakomita nauka samodzielności. Placówka realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej, zawodowej i medycznej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.

Autor: Ewelina Janik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 marca 2017