Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Instagram
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Gru 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Drogi powiatowe bez wakacji

Mimo wakacji, sezon na drogach powiatowych w pełni! Prace trwają w Chomęcicach, na drodze Iwno – Pobiedziska, w Koziegłowach, Rokietnicy i Nadrożnie czy na odcinku drogi Buk – Szewce. W sierpniu ruszą kolejne inwestycje.

– Wakacje to najgorętszy czas dla inwestycji drogowych. Co roku wykorzystujemy go w pełni – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Harmonogram jest napięty, ponieważ do wydania mamy w tym roku ponad 100 mln zł na drogi – dodaje.

Rowerem z Kociałkowej Górki do Pobiedzisk
Prace na drodze Iwno – Pobiedziska idą pełną parą. Powstaje tam 5-kilometrowa ścieżka rowerowa. Na niektórych fragmentach wymieniane są również konstrukcja oraz nawierzchnia jezdni. W ramach inwestycji przebudowany został znajdujący się tam przepust. Trwająca inwestycja to pierwszy etap przebudowy tej drogi. Jeszcze w tym roku powinny rozpocząć się prace związane z przebudową nawierzchni jezdni od węzła Iwno do Kociałkowej Górki. W ciągu najbliższych lat cały odcinek zyska nową nawierzchnię. Koszt całości szacowany jest na 30 mln zł!

Obwodnica Chomęcic w wakacje
W sierpniu powinna się zakończyć budowa obwodnicy Chomęcic. W kolejnym etapie powstanie obwodnica sąsiedniego Głuchowa. – Droga już dzisiaj jest potrzebna, a będzie jeszcze bardziej po otwarciu nowej trasy S5 z Poznania do Wrocławia – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. Ten etap to odcinek o długości 1,55 km od Chomęcic do początku Głuchowa. Zakres prac obejmuje częściowo budowę nowej drogi, częściowo przebudowę istniejącej – ze ścieżką rowerową i chodnikiem oraz budowę ronda w miejscu, gdzie oba fragmenty będą się łączyć. Koszt tego etapu to ponad 10 mln zł.

Nowa jakość w Koziegłowach
Do końca wakacji powinna się też zakończyć przebudowa ulicy Poznańskiej w Koziegłowach na odcinku od Taczaka do Piaskowej (kolejny etap obejmie odcinek od Piaskowej do Gdyńskiej). Na przebudowywanym odcinku trwa ostatni etap prac związanych z budową nowej nawierzchni jezdni, kanalizacji deszczowej, ścieżki rowerowej i chodników, a także wyspy spowalniającej samochody na wysokości ulicy Taczaka. Azyl będzie miał trzy metry szerokości, więc stanie się realnym spowalniaczem samochodów wjeżdżających do Koziegłów od strony Kicina. Tylko pierwszy etap pochłonie 7,5 mln zł.

Rowerowe Rokietnica i Stęszew
Trwają również prace przy budowie dwóch ścieżek rowerowych, realizowanych w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ich idea jest prosta: gminy budują węzły przesiadkowe przy dworcach kolejowych, a powiat poznański ścieżki rowerowe, którymi będzie można do nich dotrzeć. Jedna z takich ścieżek powstaje na ulicy Szamotulskiej w Rokietnicy, druga na drodze Buk – Szewce. W sumie powiat zrealizuje podobne inwestycje na terenie kilkunastu gmin. Wszystkie są dofinansowywane z budżetu unijnego.

Po moście tymczasowym w Nadrożnie
Rozpoczęła się rozbiórka mostu na rzece Głównej w Nadrożnie. W tym miejscu zbudowany zostanie nowy obiekt. Zanim prace się zakończą, kierowcy będą korzystać z mostu tymczasowego, który powstał obok miejsca prowadzenia prac. – Nowy most będzie spełniał zupełnie inne standardy. Znajdą się na nim szeroka jezdnia oraz jednostronna ścieżka rowerowa z dopuszczeniem ruchu pieszego – opowiada Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Nowy obiekt wyposażony zostanie w nowy system odwadniania.

Kolejne prace ruszą w sierpniu
W sierpniu rozpoczną się prace na ulicy Gromadzkiej w Więckowicach. To kilometrowy odcinek od ulicy Klonowej do skrzyżowania z wojewódzką „307”.
W ramach inwestycji powstanie kanał sanitarny (sfinansowany przez gminę), wykonany zostanie system odprowadzania wód z pasa drogowego, przebudowane zostaną chodniki (po jednym z nich będą mogli jeździć rowerzyści), powstaną zatoki autobusowe. Ułożona zostanie także nowa jezdnia bitumiczna, powstaną przejścia dla pieszych (przy szkole i przy skrzyżowaniu z Klonową – z azylami bezpieczeństwa).

Również w sierpniu powinien się rozpocząć kolejny etap przebudowy drogi Gądki – Szczodrzykowo. W zeszłym roku prace prowadzone były na odcinku od węzła Gądki do Dachowy. W tym roku przebudowany zostanie odcinek od końca Dachowy do drogi wojewódzkiej nr 434. To prawie 1,3 km. Jak zmieni się droga na tym odcinku? Jezdnia zostanie poszerzona do 6 metrów, pojawi się nowa nawierzchnia. Powstaną chodniki i ścieżka rowerowa pomiędzy miejscowościami, a w Szczodrzykowie – azyl bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych. Przebudowane zostaną zjazdy do posesji oraz zatoki autobusowe, a droga zostanie kompleksowo odwodniona.

Autor: Katarzyna Fertsch

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 lipca 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum