Festiwal w Luboniu ma 15 lat

festiwal polskiej piosenki w luboniu

Festiwal Polskiej Piosenki w Luboniu ma już 15 lat. Wszystko zaczęło się 20 czerwca 2009 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja lubońskiego festiwalu poświęcona w całości twórczości Czesława Niemena. Wówczas 16 uczestników konkursu finałowego zaprezentowało własne interpretacje znanych utworów. Laureatką pierwszej edycji została Katarzyna Muszyńska, której wykonanie utworu pt. „Dziwny jest ten świat” zdobyło serca publiczności i jurorów. – Lubońską halę widowiskowo-sportową każdego roku wypełnia muzyka, śpiew oraz bardzo dojrzała i świadoma publiczność. Próby poprzedzone instalacją sceny, przygotowania regulaminów, organizacja każdego szczegółu tego wydarzenia pochłaniają miesiące pracy i wiele wysiłku całego zespołu, ale co roku z wielkim zaangażowaniem przygotowujemy to wydarzenie, ponieważ nam wszystkim polska piosenka jest niezwykle bliska i zależy nam na jej promowaniu – informują organizatorzy imprezy.

Pierwszym Dyrektorem Artystycznym festiwalu był Antoni Urban – aktor, solista teatrów muzycznych, pedagog Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena. Wówczas organizatorami byli: Miasto Luboń, Ośrodek Kultury w Luboniu, Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Muzyczne VIVIDUS, zaś kierownikiem muzycznym odpowiedzialnym za aranżacją prezentowanych utworów był Maciej Szymański – kompozytor, aranżer, dyrygent, który współtworzy to wydarzenie aż do dzisiaj. W 2016 roku nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Artystycznego. Został nim Michał Kosiński, organizator i producent koncertów, festiwali i wydarzeń kulturalnych, a festiwal zyskał nowego patrona: Janusza Kondratowicza – wybitnego twórcę tekstów, ikonę polskiej piosenki, autora przebojów Anny Jantar, Czerwonych Gitar, Haliny Frąckowiak, Trubadurów czy Krzysztofa Krawczyka.

Przez 15 lat istnienia Festiwalu na lubońskiej scenie wystąpiło kilkuset wykonawców z całej Polski, śpiewając polską piosenkę w innych – własnych aranżacjach, zachowując przy tym absolutne piękno oryginału utworu. Prezentowali oni twórczość Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Jonasza Kofty, Janusza Kondratowicza, Bogdana Olewicza, Krzysztofa Dzikowskiego, Marka Gaszyńskiego, Andrzeja Sobczaka, Jacka Cygana czy Marka Dutkiewicza. Słuchaliśmy także piosenek z różnych okresów w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej – począwszy od dwudziestolecia międzywojennego, skończywszy na współczesnych przebojach. Podczas koncertów galowych gościliśmy takich artystów jak: Janusz Radek, Renata Przemyk, Łukasz Zagrobelny, Anita Lipnicka i John Porter, Zespól Raz Dwa Trzy, Marek Piekarczyk, Mietek Jurecki, Tomasz Zaliszewski, Krystyna Prońko, Andrzej Rybiński, Martyna Jakubowicz, aktorzy Teatru Polskiego z Warszawy: Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska i Krzysztof Kwiatkowski, a także zespół Skaldowie, Grzegorz Kupczyk, Zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz, Zespół Wanda i Banda, Joanna Dark czy Kuba Badach.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie twórczości Andrzeja Mogielnickiego, który wysłucha wszystkich konkursowych zmagań wokalnych, a gośćmi specjalnymi będą Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Artur Andrus. – Choć na przestrzeni lat zmieniała się nazwa wydarzenia, formuła festiwalu pozostała niezmienna i w dalszym ciągu ma na celu odkrywanie młodych wokalnych talentów oraz propagowanie wartościowej muzycznie i literacko polskiej piosenki, dlatego serdecznie zapraszamy Państwa w dniach 29-30 września 2023 roku do hali LOSIR przy ul. Kołłątaja 2, by wspólnie razem z nami świętować luboński jubileusz 15-lecia Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu – zapewniają organizatorzy.

Źródło: Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza Facebook

festiwal polskiej piosenki w luboniufestiwal polskiej piosenki w luboniu

Opublikowano: 20 czerwca 2023