Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Jesień w domu i zagrodzie

W niedzielę, 21 września w godzinach 11.00-18.00 w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie odbędzie się kolejna, już dziewiąta, plenerowa impreza „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show”.

Goście, którzy tego dnia zawitają do Szreniawy będą mogli wejść na pole muzealne, gdzie będzie można zobaczyć orkę i bronowanie zaprzęgiem wolim lub parą koni. Na odpowiednio przygotowanej roli siewca zaprezentuje też siew rzutowy z płachty, a z cyklu prac jesiennych przedstawiony zostanie ręczny zbiór ziemniaków.

W trakcie imprezy „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show” odbędą się także pokazy związane z zagospodarowaniem i konserwowaniem płodów rolnych. Będzie, więc wyciskanie soku ręczną prasą, zaprawianie owoców, smażenie powideł a także zakiszanie kapusty i ogórków. Ciekawostką tegorocznych pokazów będzie stanowisko szuńdy, czyli jak dawniej przenoszono wiadra z wodą.

Na polu muzealnym uruchomione zostaną także zabytkowe silniki oraz ciągniki rolnicze i jak zwykle odbędzie się atrakcyjny dla zwiedzających przejazd starych ciągników ze zbiorów Muzeum, a także gości z Wilkowic – Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”.

Organizatorzy nie zapomnieli również o dzieciach. Dla nich przygotowano samochodziki, hulajnogi i wielki wóz z sianem! Dla miłośników mocnych wrażeń przewidziano pokazy walki Capoeira w wykonaniu grupy Capitaes de Areia.z Poznania. Smacznym punktem programu będzie pokaz tradycyjnego wypieku chleba w piecach chlebowych i regionalny przysmak pyry z gzikiem.

Autor: Mariusz Gąszczołowski

Opublikowano: 16 września 2014