MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Już nie współpracują z Rosją, (22.06.2022)

logotyp wyborcza.pl nowe

– Ponad 80 proc. produktów Steelpress jest eksportowane do 36 krajów świata. Współpracowaliśmy także z rosyjskimi klientami, jednak ze względu na aktualną sytuację wojenną zaprzestaliśmy dostarczania naszych produktów do Rosji. Jesteśmy w pełni solidarni z Ukrainą – mówi Krzysztof Smoliński, prezes firmy Steelpress.

W tym roku odbyła się 19. edycja konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości organizowanego przez powiat poznański. 2022 rok także pokazał, że mimo pandemii, wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji wielu przedsiębiorców może pochwalić się licznymi sukcesami. – Dla nas ta nagroda i ten konkurs są bardzo ważne, ponieważ doceniamy tych, którzy chcą i potrafią pracować, a przy tym kierują się określonymi wartościami. Liczba zgłoszeń do kolejnych edycji potwierdza zresztą, że warto taki konkurs organizować – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Najlepsza w kategorii średni przedsiębiorca okazała się firma Steelpress z Lubonia. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Fabryka Armatur „Swarzędz”, Intrex oraz Polimer Projekt.

Rozmowa z Krzysztofem Smolińskim, prezesem firmy Steelpress
Firma Steelpress powstała w 1967 roku. Jak się to wszystko zaczęło?
– Steelpress powstał w Poznaniu i początkowo funkcjonował jako niewielki, rodzinny zakład, zajmujący się obróbką metali. Prekursorem idei działalności firmy opierającej się na produkcji wyrobów do motoryzacji był ojciec ówczesnego prezesa firmy. Pierwszym produktem, który powstał w zakładzie, był tłumik do skody.

Spróbujmy porównać tę działalność. Te 55 lat to technologiczna i jakościowa przepaść.
– Trzeba przyznać, że na początku lat 70. tworzenie artykułów opierało się tylko i wyłącznie na pracy ręcznej za pomocą tradycyjnych narzędzi, takich jak młotek, pilnik, piła do cięcia metalu. Był to bardzo pracochłonny proces, wymagający skrupulatnej ręcznej pracy. Lata 80. i 90. były przełomowym okresem dla firmy. Opracowano wówczas model głowicy zaczepowej i wszczęto jego produkcję. Od razu wzrosło zainteresowanie rynków zagranicznych częściami i akcesoriami do przyczep marki SPP. Aby usprawnić proces produkcyjny, stopniowo zaczęto wdrażać nowocześniejsze technologie oraz automatyzować niektóre czynności za pomocą korzystania z najnowszych jak na tamte czasy maszyn. W związku z dynamicznym rozwojem firmy w Luboniu otworzono nowe hale produkcyjne. Pod koniec lat 90. powstało także własne laboratorium badawcze, gdzie wysoko wykwalifikowani i zaangażowani inżynierowie pracowali nad udoskonaleniem ówczesnych produktów i dalszym rozwojem nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Jaka produkcja stanowi przeważający element obecnej działalności firmy?
– Obecnie jesteśmy liderem eksportu w zakresie produkcji części i akcesoriów do przyczep. Podstawowe produkty projektowane, weryfikowane i wytwarzane w Steelpressie to głowice zaczepowe, okucia do burt, osie i piasty, akcesoria i dodatkowe elementy do przyczep. Ale produkcja głowic zaczepowych stanowi przeważający element działalności. Spełniają one wszystkie obowiązujące europejskie normy bezpieczeństwa oraz są testowane przez niemiecki instytut DEKRA Automobil Test Centr, co potwierdza najwyższą jakość.

Stawiacie na ekologię. Jak to wygląda w praktyce?
– Szczególną uwagę zwracamy na troskę o środowisko naturalne. Steelpress dąży do wydłużenia cyklu życia produktów poprzez wdrożenie zasad „Longer Product Life Trough Innovation”. Program opiera się na produkcji wyrobów o dłuższej trwałości poprzez stosowanie wysoko wytrzymałych materiałów oraz stosowaniu zaawansowanych obliczeń wytrzymałościowych oraz testów zmęczeniowych w celu zweryfikowania i wprowadzenia zmian konstrukcyjnych dla zwiększenia trwałości wyrobów. Aby zapobiec uszkodzeniu wyrobów poprzez korozję, wyroby zostają pokryte powłoką cynkową o zwiększonej wytrzymałości. Do produkcji używane są materiały umożliwiające recykling po zakończeniu cyklu życia produktu. W 2020 roku wdrożono do procesu oczyszczania ścieków nową prasę filtracyjną, która zmniejsza objętość odpadów poprodukcyjnych. Wdrożono system wymiennych palet typu EUR dla wszystkich wysyłek realizowanych przez nasz magazyn. Firma stosuje szereg systemów zapobiegających przedostawaniu się emisji pyłów do środowiska oraz mających na celu zapewnienie właściwych warunków pracy pracownikom. Niedawno otwarto nową instalację filtrowentylacyjną w dziale spawalni, centralę rekuperacyjną, wprowadzono odzysk ciepła z maszyny hydro-pulsator. Aktualnie prowadzimy działania mające na celu wykorzystanie energii cieplnej Ziemi do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Produkcja to jedno. Prowadzicie również aktywną działalność edukacyjną.
– Wspieramy rozwój zawodowy uczniów i studentów ze szkół i uczelni poznańskich. W Steelpressie młodzież z Politechniki Poznańskiej, a także z Zespołu Szkół Mechanicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu, Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu oraz Zespołu Szkół Technicznych w Grodzisku Wlkp. może zdobywać cenne doświadczenie praktyczne pod okiem pracowników Steelpressu z wieloletnim stażem pracy. Uczniowie poznają organizację działu obróbki plastycznej i obróbki skrawaniem, narzędziowni, działu jakości oraz działu organizacji produkcji. Na podstawie obserwacji i analiz działalności firmy studenci piszą prace naukowe i inżynierskie. Działamy także społecznie i wspieramy pasję i aktywność fizyczną pracowników. W Steelpressie funkcjonuje profesjonalna drużyna biegaczy pod nazwą SPP Team, odnosząca znaczne sukcesy w poznańskich półmaratonach i innych wydarzeniach sportowych.

Współpracujecie na rynku międzynarodowym. Jak wpłynęła na działalność wojna na Ukrainie?
– Ponad 80 proc. produktów Steelpressu jest eksportowane do 36 krajów świata. Główne rynki zbytu stanowią Niemcy, Belgia, Włochy, Korea Południowa, Izrael. Współpracowaliśmy także z rosyjskimi klientami, jednakże ze względu na aktualną sytuację wojenną zaprzestaliśmy dostarczania naszych produktów do Rosji. Jesteśmy w pełni solidarni z Ukrainą, wspieramy naszych kontrahentów i pracowników z Ukrainy. Regularnie organizujemy zbiórki darów, sprzętu medycznego, artykułów spożywczych. Palety pełne wsparcia wysyłane są prosto z naszego magazyny do Ukrainy. Pracownicy z tego kraju mogą liczyć na wsparcie od firmy, pomoc prawną dla rodzin.

Nagroda Poznański Lider Przedsiębiorczości pomoże wam w dalszej promocji?
– Cieszymy się, że zostaliśmy tegorocznym Poznańskim Liderem Przedsiębiorczości, zwłaszcza że nagroda ta nie jest “kupiona” i oceny przedsiębiorstwa dokonali najwyżsi specjaliści. To jest już nasze trzecie zwycięstwo, ostatnio byliśmy liderem w 2014 r. Udowadnia to zatem, że cały czas się rozwijamy pomimo niesprzyjających czasów, pandemii, galopującej inflacji, kryzysu surowców. Jest to wspaniałe uznanie, które także posłuży nam w dalszej promocji na poznańskich targach MTP i w całym rejonie. Dzięki tegorocznym patronom konkursu pracownicy firmy będą także mogli podnosić swoje kompetencje na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz w Grant Thornton.

Gazeta Wyborcza Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 czerwca 2022