MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Ludzie chcą żyć w powiecie

Rozmowa z Janem Kędziorą, zastępcą dyrektora Wydziału Administracji Architektoniczno – Budowlanej o udogodnieniach dla inwestorów oraz dostępnym dla każdego systemie informacji przestrzennej.

Ile rocznie wydawanych jest decyzji pozwalających rozpocząć budowę w powiecie poznańskim?
Od kilku już lat około 7- 8 tysięcy rocznie.

W jakich proporcjach?
W większości, bo około 85 procent spraw związanych jest z budownictwem mieszkaniowym jednorodzinnym.  Pozostałe 15 procent związanych jest z budownictwem wielorodzinnym i obiektami związanymi z działalnością  gospodarczą.

Jest sporo chętnych, aby zamieszkać w powiecie poznańskim?
Tak! W minionych latach do powiatu poznańskiego przeniosło się około 100 tysięcy mieszkańców Poznania.

Jakie gminy cieszą się największą popularnością i z czego to wynika?
Obecnie największą popularnością inwestorów, jeżeli chodzi o budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, cieszą się Rokietnica, Kórnik, Tarnowo Podgórne, Swarzędz.  Jeśli chodzi o działalność gospodarczą – to nadal Tarnowo Podgórne, ale także Suchy Las, Kórnik, czy Swarzędz – gminy położone przy autostradzie czy innych ważnych drogach. Wynika to między innymi z niższych cen nieruchomości w stosunku do cen w Poznaniu, ale i atrakcyjnego ich położenia – bliżej natury. Niezmiernie jednak cieszy to, że rozwijają się wszystkie gminy.

Załóżmy, iż chciałabym kupić w powiecie działkę i na niej postawić swój dom. Od czego powinnam zacząć?
Jeżeli już wiemy, w której gminie chcemy zamieszkać, wybraną ofertę należy zweryfikować i ustalić czy lokalne przepisy na przykład plany miejscowe, czy inne wydane już decyzje pozwolą zrealizować nasz zamiar – projekt. W tym celu można wykorzystać strony BIP poszczególnych gmin lub system informacji przestrzennej na stronach BIP powiatu poznańskiego http://poznanski.e-mapa.net i ustalić przeznaczenie działki, którą jesteśmy zainteresowani. Choć trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie, obszary objęte są miejscowymi planami.  Wyjątkiem jest Kleszczewo, tu cały obszar gminy objęty jest planem. Stworzony w oparciu o ewidencje gruntów system informacji przestrzennej dostarczy także informacji o tym co znajduje się lub planowane jest na sąsiednich działkach. Ale nie tylko, w systemie zaznaczone są także obszary ograniczonego użytkowania: lotniska Ławica, Natura 2000 czy parki. Nasz wydział również tworzy ten system udostępniając informacje o wydanych pozwoleniach na budowę. W ten sposób można szybko uzyskać wiele istotnych dla nas informacji.  Wyzwaniem pozostaje jeszcze szybkość aktualizacji informacji. Działki się dzieli, postępowania trwają określoną liczbę dni. Staramy się jednak robić to jak najszybciej. Można również oczywiście udać się osobiście do właściwego urzędu gminy by sprawdzić na miejscu wiarygodność oferty.

DSC_0011

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po dane do systemu informacji przestrzennej?
Na pewno wtedy, kiedy w pobliżu naszej działki pojawi się koparka.  Rodzi się wtedy pytanie, co powstanie obok?  Łatwo to sprawdzić w systemie i zobaczyć jaką zabudowę przewidziano w decyzji pozwolenia na budowę.

Czy chcąc postawić małe pomieszczenie gospodarcze koło domu potrzeba do tego pozwolenia na budowę?
Nie trzeba dla małych obiektów budowlanych na przykład budynków gospodarczych do 35 metrów kwadratowych. W tym przypadku stosuje się najprostszą formę przewidzianą dla małych obiektów – zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych, którego to inwestor może dokonać sam. W tym celu należy wypełnić wniosek, złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, dołączyć samodzielnie przygotowane szkice wraz z opisem i jeżeli inwestor zrobił to dobrze i my nie zgłosimy sprzeciwu w terminie 21 dni może rozpocząć prace budowlane.

Czy zdarzają się decyzje odmowne?
Zdarzają się. Wydanie decyzji odmownej, czy też sprzeciwu nie oznacza jednak braku możliwości zrealizowania inwestycji. Wiedząc, czego oczekujemy można wystąpić o pozwolenie drugi raz. Najczęściej przyczyna leży w niezgodności z miejscowym planem lub decyzją o warunkach zabudowy. Dlatego zawsze warto to sprawdzić.

Co jeszcze może okazać się ważne dla inwestora?
Zdarza się, iż budujący traktują otrzymanie pozwolenia na budowę, jako gwarancję na to, iż zatwierdzony projekt jest bezbłędnie wykonany i nic już ich nie zaskoczy w trakcie budowy, ale tak nie jest.  Za projekt domu i jego dopasowanie do warunków gruntowych odpowiada projektant.  Pozytywna decyzja organu administracji architektoniczno-budowlanej oznacza, że złożono komplet dokumentów i na ich podstawie można było stwierdzić zgodność projektu zagospodarowania działki z  przepisami budowlanymi,  w tym z obowiązującym na terenie gminy planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy ustalonymi dla danej inwestycji .

Na budownictwo ma wpływ również ekologia. Czy w powiecie powstaje dużo domów energooszczędnych bądź pasywnych?
Na razie niewiele, ale pewnie jest już kilka budowanych.  To jak zwykle kwestia barier psychologicznych i być może kosztów, wydaliśmy kilka decyzji na budowę tego typu domów.  Warto jednak zaznaczyć, iż obowiązujące od stycznia przepisy prawa budowlanego stawiają budynkom większe wymagania w zakresie ochrony cieplnej. Nie da się już budować według kryteriów roku 2016.  Mniejsze obowiązujące wartości wskaźników zużycia energii pierwotnie nieodnawialnej oznaczają, że budowane od tego roku domy jednorodzinne są mniej energochłonne. W domach energooszczędnych i pasywnych projektanci stosują różne rozwiązania instalacji wewnętrznych wykorzystujące przede wszystkim energię odnawialną – rozwiązania proekologiczne to jest kierunek zmian.

Rozmawiała Anna Jaworska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 kwietnia 2017