MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Nabór w szkołach powiatu

Uczniowie przy stanowiskach informatycznych

Od wtorku absolwenci szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z województwa wielkopolskiego mogli poszukiwać swoich nazwisk na listach zakwalifikowanych lub niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych, do których złożyli dokumenty. Na terenie naszego powiatu wnioski złożyło 1683 absolwentów gimnazjów, z czego 1545 osób doniosło świadectwa. Do szkół zakwalifikowało się 974 uczniów.

Niestety, podobnie jak w całym kraju, wielu uczniów musi wziąć udział w naborze uzupełniającym. Pomimo iż powiat poznański utworzył więcej oddziałów dla pierwszoklasistów niż w latach poprzednich, 709 osób w postępowaniu rekrutacyjnym nie zostało zakwalifikowanych do żadnej z placówek. We wszystkich 48 oddziałach nie ma już miejsc. Obecnie wakaty dotyczą tylko szkół branżowych.

Podobnie wygląda sytuacja absolwentów szkół podstawowych. Wnioski do placówek powiatowych złożyło 2106 uczniów, 1954 doniosło świadectwo. Do szkół zakwalifikowało się 1196 osób, nie zakwalifikowało 910, pomimo otwarcia aż 55 oddziałów.

Nie oznacza to jednak, że wolnych miejsc w liceach i technikach nie będzie. Według szacunków 700 uczniów wzięło udział w naborze tak do szkół poznańskich, jak i do szkół prowadzonych przez powiat poznański. A to oznacza, że zajmują oni miejsca zarówno w powiecie jak i w stolicy Wielkopolski. Dopiero w najbliższych dniach zdecydują, gdzie ostatecznie rozpoczną naukę od września.

– Jeżeli nie wybiorą naszych szkół, miejsca te pojawią się jako wolne w naborze uzupełniającym. Dodatkowo, powiat poznański jest gotowy zwiększyć liczbę miejsc w wybranych oddziałach lub ich liczbę, aby umożliwić uczniom kontynuację nauki. Jednak wciąż nie wiemy, czy istnieje taka rzeczywista potrzeba – tłumaczy Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Szkoły powiatowe, podobnie jak w latach poprzednich, przyjmują nie tylko młodzież z powiatu, ale także z miasta Poznania. Co roku też otrzymujemy wnioski złożone przez mieszkańców sąsiednich powiatów, a nawet innych województw. W szkołach ponadpodstawowych nie obowiązuje podział terytorialny i uczeń ma prawo wyboru, gdzie zamierza kontynuować naukę. Mimo trudnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w tym roku, jesteśmy przygotowani na przyjęcie młodzieży bez względu na jej miejsce zamieszkania.

25 lipca br., na naszej stronie internetowej pojawi się informacja o liczbie miejsc wolnych w oddziałach, a od 26 lipca br. rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. We wszystkich szkołach powiatu odbywa się ona w formie papierowej (nie w systemie elektronicznym “Nabór”). A to oznacza, że uczeń pobiera wniosek bezpośrednio w sekretariacie szkoły, która ogłosiła, że ma wolne miejsca i tam też składa niezbędne dokumenty.

Autor: Małgorzata Ślęzak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 lipca 2019