MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Niemal 15 tysięcy ton azbestu zniknęło z powiatu (03.03.2024)

logo codzienny poznań

 

Powiat poznański ogłosił rozpoczęcie kolejnej, już dziewiętnastej edycji programu mającego na celu likwidację wyrobów zawierających azbest. Program ten, skierowany wyłącznie do mieszkańców powiatu, z wyjątkiem przedsiębiorców, od 2006 roku przyczynia się do eliminacji jednego z najgroźniejszych zanieczyszczeń na naszej planecie. Dzięki dotychczasowym działaniom, udało się usunąć blisko 15 tys. ton tego trującego materiału, na co przeznaczono ponad 8 milionów złotych.

Jan Grabkowski, starosta poznański, podkreśla, że powiat poznański jest pionierem w dziedzinie usuwania azbestu w Polsce. “Usunęliśmy już tysiące ton azbestu, ale wciąż pokrywa on dachy wielu budynków w naszym powiecie” – mówi Grabkowski, zachęcając mieszkańców do korzystania z programu. “Pokrywamy całość kosztów związanych z likwidacją materiałów zawierających azbest, co obejmuje demontaż, odbiór, transport, a także unieszkodliwienie” – dodaje.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 lipca br. w urzędach gmin, odpowiedzialnych za lokalizację danej nieruchomości. Od wnioskodawców wymaga się dołączenia dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości oraz, w przypadku producentów rolnych, wypełnienia dodatkowego oświadczenia i formularza informacyjnego. Zgłoszenie prac związanych z demontażem azbestu do Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Starostwa Powiatowego w Poznaniu jest niezbędnym krokiem przed rozpoczęciem działań.

Azbest, zaliczany do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń globu, przez lata był wykorzystywany w budownictwie ze względu na swoje właściwości izolacyjne i przeciwpożarowe. Jednak jego szkodliwe działanie dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego jest dobrze udokumentowane. Starosta Grabkowski przypomina o “Programie oczyszczania kraju z azbestu”, który zakłada całkowitą eliminację tego materiału do 2032 roku.

codziennypoznan.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 marca 2024